Поточна аналітика

«Мовні ініціативи» «слуг народу» чітко вказують, що вони виступають проти утвердження української мови як державної

Внесення депутатами фракції «Слуга народу» до ВРУ законопроектів 4638 і 4638-2 є ще однією спробою зупинити процес утвердження української мови як державної, законсервувати результати багаторічної русифікації. Проект №4638 пропонує повністю вилучити механізм виконання норми закону про забезпечення обслуговування державною мовою. Депутати від СН пропонують у випадку невиконання статті 16 Закону про обслуговування державною мовою дуже «дієву» санкцію – скласти акт. І все.

Справа у тому, що «слугам», як і іншим українофобам, дуже муляє те, що з 16 січня набрала чинності норма про українську мову як мову обслуговування при наданні послуг. А разом з тим набрала чинності стаття 57, яка встановлює порядок накладення штрафів за порушення закону у сфері обслуговування споживачів, у тому числі, за повторне порушення. Проектом №4638 ці норми пропонується «каструвати», жодних штрафів за порушення не встановлювати. Варто зауважити, як свідчать дані опитування компанії Research & Branding Group, більшість опитаних українців (51%) підтримує перехід сфери обслуговування на українську мову. Протилежної точки зору дотримується лише кожен п’ятий (20%) опитаний. Ще для чверті жителів країни (26%) нова норма закону байдужа, 1% – вперше про це чують, а 2% – не визначилися.

Раніше вважалося, що у СН є невелика проросійська група – Бужанський, Шевченко, Качура. Але подання проекту №4638 це спростовує. Проект підписали 36 народних депутатів від СН і «примкнувший» до них виключений з фракції підсанкційний депутат О. Дубінський.

Довідково: більше 40 «слуг» поставили свої підписи за ігнорування української мови в обслуговуванні споживачів.

Ще один альтернативний проект від СН «мякше» пропонує скасувати штрафи за ігнорування державної мови у сфері обслуговування їх пропонується відтермінувати на 3 роки з часу набрання чинності Закону про “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Цей проект підписали також 5 народних депутатів.

Сьогодні Зеленський і СН мають в опонентах не лише фракцію «ЄС». З протестом проти русифікаційного закону виступили сотні українських авторитетних діячів у сфері науки і культури: «Ми глибоко обурені законодавчими ініціативами депутатів фракції “Слуга народу”, спрямованими на руйнування механізмів захисту мовних прав українців і закликаємо владу відмовитися від цих ініціатив… Внесення депутатами фракції «Слуга народу» законопроектів 4638 і 4638-2 є відвертою провокацією, що загрожує національній єдності й правам мільйонів людей» – йдеться у заяві, яку підписали такі авторитети як співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс, режисер, заслужений артист АР Крим Ахтем Сеітаблаєв.

Це вже не вперше партія Зеленського оголошує хрестовий похід проти української мови. Згадаємо, як активно партія влади СН просувала законопроєкт Максима Бужанського №2362. Цей проєкт передбачав внесення змін до законів про мову і про освіту, які передбачали не лише зрив переходу з 1 вересня 2020 року майже 200 тисяч школярів на українську мову навчання, «але і створення законодавчих передумов для тотальної русифікації шкільної освіти». Варто зазначити, що це була дійсно не позиція одного Бужанського. У липні 2020 року на Погоджувальній раді наполягав на включенні до порядку денного засідання Верховної Ради законопроєкту № 2362 голова партії СН Олександр Корнієнко.