Поточна аналітика

Луцький прецедент

Андрій Дуда, Олексій Кордун

Передісторія:

  • 21 липня у центрі Луцька чоловік захопив заручників в автобусі. Він подзвонив у поліцію і представився ім’ям Максим Плохой. Згодом з’ясувалося, що його справжнє ім’я – Максим Кривош.
  • Ввечері М.Кривош випустив із автобуса трьох людей: літню жінку, підлітка й вагітну жінку. У Зеленського сказали, що цьому сприяла розмова президента з терористом.
  • Володимир Зеленський виконав вимогу М.Кривоша: опублікував відео зі словами «Фільм «Земляни» 2005 року дивитися всім». Після звільнення заручників і затримання чоловіка відео зникло зі сторінки В.Зеленського.
  • Близько 21:40 М.Кривош здався поліції, його затримали. Усіх заручників звільнили.
  • На брифінгу за підсумками звільнення заручників і затримання М. Кривоша повідомили, що зловмисник готувався до цієї операції та мав спільників. Кількох із них уже затримали.
  • 22 липня підозрюваного у захопленні заручників у Луцьку Максима Кривоша було допитано, він наразі перебуває в Луцькому слідчому ізоляторі й 23 липня 2020 року, як очікується, суд обере йому запобіжний захід.

Висновки:

У тактичному вимірі відеозвернення Володимира Зеленського про фільм «Земляни», яке було частиною виконання вимог «луцького терориста» Максима Кривоша, можна вважати виправданим. Особливо зважаючи на те, що в заручниках перебували 13 людей, а умови терориста не передбачали чогось екстраординарного. Заручників звільнили, терорист здався.

Водночас, викликає непорозуміння постановочність «знешкодження» терориста. Зокрема, маловмотивованими (або вкрай неузгодженими з переговірниками) є дії штурмової групи.

Аналіз ситуації та відеоматеріали з місця подій свідчать про непідготовленість правоохоронців до подібних ситуацій. У разі повторення ситуації, подібної до «луцького теракту», аналогічні дії спеціальних  структур, покликаних захищати громадян від терористів, можуть призвести до трагічних наслідків.

Але найголовніше полягає в іншому. Якщо не буде зроблено відповідних висновків  та вироблено чіткого алгоритму дій у разі терористичної загрози, країна може опинитись беззахисною перед загрозою терористичних актів (особливо спланованих та реалізованих російськими спецслужбами, що мають значний досвід такої діяльності).

Перебіг подій з «луцьким терористом» заклав небезпечний прецедент. Вчинок В.Зеленського може запустити інші механізми та процеси, в результаті яких відкривається можливість для тиску на главу держави в країні, яка веде війну. Завтра поступки терористам можуть вартувати втрати державності й призвести до катастрофічних наслідків для всіх громадян.

×
Поточна аналітика

Підсумки першого року діяльності Верховної Ради IX скликання