Поточна аналітика

Литовські брати

Литва – один з найбільш активних і послідовних союзників України в ЄС та НАТО.

За інформацією литовської сторони, загальна військова допомога Литви Україні за сім місяців повномасштабної війни становить близько €200 млн.

Можливо, це не найбільший показник у абсолютних цифрах. Але у відносних цифрах для Литви це дуже значна сума. Станом на середину серпня допомога Україні становила не менше 4,6% оборонного бюджету країни.

З понад 300 одиниць бронетранспортерів М113, переданих Україні, 50 (1/6) є литовською технікою. На початку вересня Литва також передала Україні чергову парітю 105-мм гаубиць.

Литва здійснює терміновий ремонт української бронетехніки (зокрема САУ Panzerhaubitze 2000, які Німеччина раніше передала Україні ), разом з іншими країнами організує та підтримує навчання українських військових.

Українські військові проходять у Литві навчання за п’ятьма курсами підготовки, крім того, з вересня країна підключилася до міжнародної програми навчань воїнів ЗСУ на території Великої Британії. Там працюватимуть до 15 литовських інструкторів, які підготують щонайменше 500 військових фахівців.

Литва закупає для українських бійців 37 польських безпілотників-камікадзе Warmate. Для цього литовці зібрали понад 1 млн євро в межах ініціативи “Легіон Бум”. Крім 37 дронів, з яких 10 компанія зробить безкоштовно, Литва купить два комплекти з усіма необхідними аксесуарами. Бойові дрони Warmate легко транспортабельні, вони важать близько 5,7 кг і можуть відлітати на відстані до 30 км зі швидкістю 150 км/год. Їх можна підготувати до виконання завдань менш ніж за 5 хвилин. При цьому безпілотники можуть нести вибухівку, знищувати танки чи навіть командні пункти.

Варто зазначити, що кошти на “Легіон Бум” збирав литовський громадський активіст та журналіст Андрюс Тапінас. В межах ініціативи вдалося зібрати близько 2 млн євро. Решту коштів буде спрямовано на придбання українських безпілотників-камікадзе UJ-23 Topaz виробництва UkrJet.

У червні у Литві за три дні зібрали 5 мільйонів євро на «Bayraktar Vanagas» для України, який Туреччина вирішила безкоштовно передати Україні. То ж за зібрані гроші Литва придбала боєприпасів для «Байрактара», та інші «смаколики». З липня ц.р. цей безпілотник несе бойове чергування в ЗСУ.

У литовських компаніях буде пошито запитуваний українцями зимовий одяг ще на €2,15 млн.

Литва також підтримує ініціативу П.Порошенка щодо розміщення поліцейських ООН на території Запорізької атомної електростанції.