Точка зору

Багато кримчан розчаровані, що Путін — не всесильний

Сценарії створення Новоросії і розчленування України пішли в небуття, — каже історик 48-річний Василь Яблонський. Він один з авторів дослідження "Донбас і Крим: ціна повернення". — Тепер можемо сказати, що повинні відвоювати Крим. Але ж розуміємо, поки що для цього в нас немає ресурсів.

Те, що сталося між Росією і Туреччиною, відкриває величезне поле для сміливих кроків української дипломатії, продовжує Василь Яблонський. Про такого потужного союзника, члена НАТО, важко було й мріяти. Думаю, сценарій повернення Криму буде синтетичний. Тобто міститиме складові запропонованих нами варіантів. Але мусить бути політична воля і консолідація суспільства. В Україні всі процеси гальмують олігархи, які бояться втратити свої статки. Бо гроші люблять тишу, а не війну. Хоча частина наживається і на цьому. Євросоюз і США підтримають Україну. Однак вирішальним буде фактор нашої сили. Хорватія воєнним шляхом за кілька днів повернула свої землі (4–7 серпня 1995-го хорватська армія відвоювала в сербів свої території. "ГПУ"). І тепер про це майже ніхто не згадує, як про щось неординарне.

Перший сценарій — повернення воєнним шляхом. Зараз він здається малореалістичним через явну перевагу Росії. Але за кілька років усе може змінитися. РФ на півострові не має тилу, отже — вразлива.

—Тоді в Росії постане питання сухопутного коридору від її материкової частини, — вважає експерт. — Тим більше, якщо вирішимо відбивати Крим взимку. Постачання через Керченську переправу — нестабільне. Нам могла б допомогти Туреччина, з якою в Москви виник конфлікт. Також на це вплинуть вибори президента у США. Хоч би хто переміг — демократ чи республіканець — муситиме розпочати політичний злет. Один із маркерів — ставлення до України. Якщо прийдуть республіканці, підтримуватимуть нас дуже активно.

Важко уявити, що якась частина кримчан візьмуть зброю і підуть воювати з українською армією. Є рівень очікувань. Путін казав, що Крим буде раєм на землі. Але Росія виявилася неготова навіть до блокади. Проблема з електрикою, падають доходи, тиснуть податками. Сільське господарство, яке живилося дніпровською водою, занепало. Проблеми наростатимуть. Багато кримчан розчаровані, що Путін не всесильний. Масова свідомість така, що сьогодні когось носять на руках, а завтра можуть повісити на ліхтарі. Люди підтримують сильніших.

Але зараз ми не маємо ресурсу для воєнного повернення півострова. Є боєздатні частини, які можуть добре оборонятися і наступати локально. А реформованої армії ще нема. Велика проблема, коли воюєш із ворогом, який замість одного загиблого може поставити чотирьох.

Другий сценарій — "народної війни". Основну роль можуть зіграти суспільна дипломатія та активність громадян.

Блокади Криму ще не було, коли ми робили дослідження. Як виявилося, такий сценарій уже назрівав. Це гібридна відповідь на гібридну війну. Блокада розвалила міф про всемогутність Росії і Путіна, — каже Василь Яблонський. — У Криму зараз не кінець світу, але є величезні проблеми, і ніхто не може допомогти. Суспільство показує вікна можливостей, через які можна діяти. А влада — у кращому разі не заважає.

Третій сценарій — мирного повернення.

Анексію Криму ніхто й ніколи не визнає. Отже немає передумов для покращення там економічної ситуації, каже експерт. Кримчани усвідомлять, що з Кремлем не краще, ніж було за України, а навіть гірше. Реалізація цього сценарію наштовхується на слабке місце необхідність забезпечити відповідний рівень економічного розвитку України. Поки що цього не відбувається.

Четвертий сценарій дипломатичного приєднання. Це може бути визнання Криму територією під міжнародним, а не російським управлінням.

Частина імперії СРСР розвалилася на початку 1990-х. Те саме може статися з іншою частиною. Коли Росія буде змушена вирішувати внутрішні проблеми системного характеру, може постати питання торгу щодо Криму. Москві створять такі умови, що вона погодиться повернути півострів. Окупований Крим у складі Росії не має майбутнього.

Джерело: https://gazeta.ua/articles/ukraine-newspaper/_bagato-krimchan-rozcharovani-scho-putin-ne-vsesilnij/666431