
За рік рубль знецінився від 58 рублів за долар наприкінці вересня минулого року до понад 100 рублів за долар на початку жовтня поточного року.
Проте компенсувати скорочення не лише нафтогазових, але й багатьох інших доходів до російського бюджету там так і не спромоглися.
- Зокрема за дев’ять місяців 2023 року було зібрано лише 5,6 трлн руб нафтогазових доходів порівняно з 8,5 трлн за той же період у 2022 році.
Курс рубля до долара був вищим зп 90 рублів уже з липня, проте суттєвих успіхів це так і принесло. Середньомісячні нафтогазові доходи становили лише 730 млрд руб при майже 1 трлн щомісяця у 2022 році.
Спростерігається дуже значне зменшення надходження до російського бюджету й податку на видобуток корисних копалин.
- Зокрема за 9 місяців 2023 року з ПДПД було зібрано 6,2 трлн рублів проти 7,6 трлн за той же період у 2022 році.
Але найбільше обвалилися саме доходи від оподаткування зовнішньої торгівлі.
- Так надходження від мита у вересні 2023 року склали 106 млрд рублів – це у 2,5 рази менше, ніж минулого року.
- Якщо ж брати показник за 9 місяців 2023 року то помітний їх обвал більш, ніж утричі порівняно аналогічного періоду торік (0,64 трлн та 2,2 трлн відповідно).
У цих умовах очевидно, що для виконанння цьогорічних планів надходження від нафтогазового сектору росії буде потрібен значно більше знецінений рубль. Або виконання бюджету буде зірване.
Наприклад Мінфін рф має намір зібрати за рік 8,9 трлн нафтогазових доходів. Але для цього за три місяці, які залишилися до кінця року йомк потрібно отримувати з нафтогазової галузі по 1,1 трлн рублів щомісяця. А це майже на 77% більше від середньомісячних зборів у 2023-ому.
Тож їх отримання вимагало би зниження курсу рубля ще мало не вдвічі. На що російська влада навряд чи зважиться найближчим часом.
Тож на рф очікує поглиблення проблем із наповненням бюджету навіть при продовженні знецінення рубля.