Поточна аналітика

Майже по мільярду гривень щомісяця на держзамовлення для «обраних» із завищеними цінами – кричуща ілюстрація щодо причин дефіциту бюджету

Департамент капітального будівництва Дніпропетровської ОДА 20 серпня замовило нове будівництво хірургічного корпусу обласної дитячої лікарні за 474,5 млн грн ТОВ «СК Стройінвест». Причому уже до кінця 2024 року заплановано робіт на суму 133,6 млн грн, а аванс складе 40,1 млн грн.

Як свідчить нещодавнє розслідування журналістів будівництво буде здійснюватися скомпрометованою фірмою із використанням матеріалів і обладнання, ціни на які на чверть, а то й у півтора рази завищені порівняно із ринковими.

Наприклад, у підсумковій відомості ресурсів плити Armstrong «Bioguard Plain Board» 600х600 мм враховані по 636 грн/м2, хоча компанія «Venbud» пропонує їх по 458 грн/кв. м, а база «Куб» по 494 грн/м2. Вогнетривкі розподільчі коробки Р30-Р90 (150х116х67) закладені по 2335 грн/шт. у той час, як на ринку їх можна купити по 1584–1594 грн/шт. Кабель ВВГнгд 5х6 мм вписали по 202 грн/м, а «Укрпровід» продає його по 165 грн/м, що на 18% дешевше.

При цьому фірма переможець за дивним «збігом» обставин виявилася фігурантом журналістського розслідування «Бігус.інфо». А у телефоні скандального «рішали» «Великого будівництва» Юрія Голика знайшлося листування з колишнім власником будівельної компанії «СК «Стройінвест», яка за останні кілька років отримала від держави понад 4 мільярди гривень на різні роботи. При цьому розслідування журналістів свідчить, що у випадках і у час, коли Юрій Голик повідомляв власника «Стройінвесту» про майбутні субвенції, саме «Стройінвест» потім отримував або додаткові кошти на роботи, або перемоги на тендерах.

У зв’язку з цим показово, що й цього разу відповідна фірма-переможець отримала підряд без будь-якої конкуренції завдяки специфічним вимогам до виконавця.

Наприклад для участі у тендері потрібно було надати лист-підтвердження від орендодавця, датований не раніше ніж за 30 днів до оголошення, що підтверджує згоду на використання його машин та обладнання на весь термін робіт до кінця 2025 року.

Крім того на підготовку та подання тендерної пропозиції відведено лише 11 робочих днів хоча технічна специфікація займає 165 сторінок і за оцінками галузевих експертів цього часу недостатньо для якісної підготовки такої великої кількості документації. Звісно, якщо наперед визначений «переможець» не почав готувати її заздалегідь.

І йдеться не про окремий випадок, а про систему. Лише місяць тому місяць тому та ж таки структура ТОВ «СК Стройінвест» отримала держзамовлення на понад 1,3 млрд грн від того ж таки департаменту капітального будівництва Дніпропетровської ОДА на реконструкцію будівлі Криворізької міської лікарні №2.

Як і цього разу, тоді також умови торгів свідчили про прагнення мінімізувати конкуренцію. Потенційним учасникам торгів не було надано проект робіт і відомість ресурсів, і фірми мали створити свої пропозиції на мільярдний проект всього за два тижні і тому подібне. У результаті на тендер, як і було потрібно організаторам схеми, прийшов єдиний учасник, який і отримав підряд майже за заявленою на тендер стартовою ціною (1,35 та 1,31 млрд грн відповідно).

А у підсумковій відомості ресурсів до більш як мільярдного тендера найбільші по сумі витрат будматеріали були вказані без будь-яких конкретних характеристик. Вочевидь, щоб перешкодити їх порівнянню з ринковими цінами.

Причому компанія продовжувала отримувати значні державні замовлення навіть попри цілу низку скандалів, у які втрапляла, зокрема, й кримінальні провадження, що стосувалися можливої розтрати коштів.