Поточна аналітика

Мінфін визнав провал у вилученні «військового» ПДФО: громади втратили кошти, які не використовуються на потреби оборони

Міністерство фінансів України визнало, що вилучення «військового» ПДФО з бюджетів громад було неефективним рішенням.

Дані Мінфіну показують, що головні розпорядники бюджетних коштів використали лише 45% фактичних надходжень від «військового» ПДФО, тоді як окремі розпорядники взагалі не освоїли жодної копійки. Громади, які втратили ці кошти, нагадують, що їхні витрати на підтримку військових значно зросли.

У 2023 році з місцевих бюджетів було вилучено кошти від «військового» ПДФО, щоб перенаправити їх на центральний рівень для потреб оборони. Проте, як виявилося, частина цих коштів досі не була використана. Наприклад, Мінстратегпром витратив лише 2% отриманих грошей, а Держспецзв’язку не освоїло жодної гривні. Громади, з яких вилучили ці кошти, вважають таке рішення несправедливим, оскільки вони також фінансово підтримують військових.

Варто нагадати, що рік назад, ключовою “новацією” бюджету-2024 стала якраз ідея переспрямувати частину податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців із місцевих бюджетів до держбюджету. А також скоротити норми відрахування звичайного ПДФО до 60% для громад, як і закладено в чинному Бюджетному кодексі. Тому Кабмін разом з проєктом кошторису на 2024 рік подав до парламенту зміни до Бюджетного кодексу, якими запропонував забрати ПДФО з місцевого рівня вже з 1 жовтня цього року. Депутати від «Слуги народу» та «Європейської солідарності» пересварилися через це ще на засіданні бюджетного комітету.

Також рік назад лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко, виступаючи у Раді під час обговорення законопроєкту про вилучення військового ПДФО з місцевих бюджетів, зазначав, що ухвалення цього закону стане подвійним ударом – для громад і для ЗСУ. Як бачимо, так і сталося.

Вилучення «військового» ПДФО у громад показало свою повну неефективність. Ці кошти залишили місцеві бюджети, але так і не були використані за призначенням, що свідчить про неспроможність уряду належно керувати фінансами під час війни.

Недопустимо, щоб мільярди гривень, які мають бути спрямовані на оборону, просто лежали без діла. Це прямий доказ того, що уряд не забезпечив належного контролю за витратами, що загрожує національній безпеці.

  • До речі, Петро Порошенко з депутатами “Європейської Солідарності” ініціювали збільшення частки коштів, отриманих від сплати «військового ПДФО», на користь військових частин – з 10% до 20%, або майже на 10 млрд грн. Відповідний законопроєкт про зміни до Державного бюджету поданий у Верховну Раду.

Місцеві громади першими реагують на потреби військових, і саме вони повинні мати доступ до коштів, які вилучили з їхніх бюджетів. Уряд позбавив громади ресурсів, на які вони могли б ефективно допомогти фронту.

Потрібно терміново переглянути рішення щодо вилучення ПДФО у громад та забезпечити повернення цих коштів на місця, де вони будуть використовуватися з максимальною ефективністю.

Війна вимагає об’єднання зусиль, а не безглуздих розпоряджень коштами.