Поточна аналітика

Міністерство юстиції лише зараз розпочало конфіскацію активів російської групи ГМС

Міністерство юстиції України повідомило, що 6 листопада подали позов до Вищого антикорупційного суду України, щодо застосування санкцій, передбачених статтею 4 закону України про санкції – стягнення активів на користь держави, і запустило процедуру конфіскації активів, належних російській Групі ГМС. Ця група має власників у особах Германа Цоя, Володимира Лук’яненка-старшого та Володимира Лук’яненка-молодшого.

  • У повідомленні також зазначено, що треті сторони, які пов’язані з відповідачем, включають тридцять юридичних та фізичних осіб, серед яких: Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування “Насосенергомаш” (з власником Naftech Pump Ltd) Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання (раніше відоме як завод ім. Фрунзе, з власником Repenio Holding Limited) Завод обважнених бурильних та ведучих труб (з власником Alveron Holding Limited) СМНВО-Інжиніринг (з власником Repenio Holding Limited) Консорціум “Атоммашпроєкт” Готельний комплекс “Ювілейний”. Цей крок з конфіскації став наслідком попадання Цоя та обох Лук’яненків під санкції Ради національної безпеки та оборони України в травні 2023 року.

Хоча Міністерство юстиції України прийняло важливий крок у напрямку конфіскації активів російської Групи ГМС та її власників, варто відзначити, що це рішення було здійснено значно пізніше, ніж можна було б очікувати після широкомасштабного вторгнення. За понад 1 рік та 8 місяців було втрачено безліч можливостей для активнішої реакції та реалізації заходів щодо конфіскації активів, пов’язаних із особами, які загрожують національним інтересам.

Зволікання у прийнятті таких рішень підкреслює недоліки в реагуванні на загрози. Затримка у вжитті конкретних заходів з боку уряду означає втрату можливості забезпечити контроль над активами (частина активів могла бути виведена з України). Крім того, існують ризики, що ці активи використовувалися проти національних інтересів України.