Поточна аналітика

Міжнародні компанії продовжують виходити з рф

З рф продовжується вихід міжнародних компаній – навіть незважаючи на те, що російська влада намагається максимально ускладнити цей процес. Вчора з’явилася інформація, що три міжнародні компанії – з Японії, Німеччини і США – виконують раніше заявлені обіцянки щодо виходу з російського ринку.

Американський фармацевтичний виробник MSD офіційно повідомив Росздоровнагляд про те, що припинить постачання препарату зепатир – для лікування гепатиту С. Оскільки компанія зобов’язана повідомити про припинення поставок мінімум за рік – цей препарат ще постачатимуть цього року і частково наступного.

У той же час це препарат доволі важливий і один з найбільш вживаних в рф для лікування гепатиту С. На нього припадає близько 20% всіх державних закупівель ліків в рф – на його закупівлю щороку витрачають в рф  понад 1 млрд. рублів (з початку 2023 р. зепатиру закуплено в рф на 718 млн. рублів). Використання зепатиру – це одна з найдоступніших схем лікування гепатиту С (вартість упаковки близько 800 доларів), аналогів зепатиру в рф немає взагалі.

MSD поступово, але доволі впевнено скорочує поставки своїх ліків в рф з 2022 р. Вже припинено постачання вакцин від вітряної віспи, кору, краснухи і паротиту. Також припинено постачання ралтегравіру – це препарат для ВІЛ-інфікованих.

Компанія заявляла, що зберігатиме постачання лише окремих життєво важливих ліків і вакцин, аналогів яких взагалі немає в рф. Але, навіть по деяких з них, як показує приклад зепатиру, поставки буде припинено в майбутньому.

Також планомірно зменшується присутність на російському ринку німецьких автовиробників. Так цього тижня Audi (входить до концерну Volkswagen) підтвердив відключення своїх ІТ-систем для автодилерів в рф. Раніше доступ до свого програмного забезпечення обмежили також інші німецькі автомобільні виробники – BMW i Mercedes-Benz.

Тобто тепер усі послуги автосервісу, де вимагається програмування (наприклад, робота коробки передач, парктроніка, виготовлення дублікатів ключів, тощо), в рф дуже й дуже ускладнені. В принципі провести повноцінну діагностику німецьких автомобілів в рф зараз стає доволі складним завданням, оскільки альтернативного програмного забезпечення по цих машинах в рф в автосервісах немає.

Японський рітейлер Uniqlo повністю завершила свою роботу в рф. Зокрема, компанія припинила договори оренди для усіх своїх магазинів в рф (станом на початок повномасштабної війни компанія мала в рф 50 магазинів), звільнила всіх працівників, перевела японських менеджерів в інші країни присутності Uniqlo.

Японська компанія ще з 10 березня 2022 р. частково призупинила роботу в рф. Надалі поступово скорочувала кількість магазинів. І зараз повністю припинила діяльність в рф. Хоча при цьому юридичну особу в рф компанія не закривала, не виключаючи, що в майбутньому може повернутися в рф.

А от щодо іноземних компаній, які продовжують працювати в рф, увагу привернуло рішення «Райффайзен Банку» в рф з 1 вересня 2023 р. накладати комісію в 50% (!) на вхідні перекази з інших банків для малого бізнесу. Мінімальний розмір комісії – 1000 доларів (але не більше суми переказу – було б дивно, якби комісія перевищувала суму переказу), максимальний – 10 000 доларів.

Насправді, ця комісія в «Райффайзен Банку» діє ще з 20 червня 2023 р. Але тоді її максимум був обмежений сумою у 500 доларів. І при великих сумах переказ при такій максимальній комісії теоретично ще доцільно було здійснювати. Зараз максимум комісії піднято в 20 разів. По суті, банк навіть офіційно заявляє своїм клієнтам не використовувати рахунки банку для таких операцій.