
У останні дні в медіа жодного разу не порушувалося питання щодо Міжнародного трибуналу над путіним і лукашенко. Єдине, що турбує уряд – це отримання коштів міжнародної допомоги. Останні повідомлення від Генеральної секретарки Ради Європи, Марії Пейчинович-Бурич, свідчать про те, що формування майбутнього міжнародного трибуналу над очільником кремля, володимиром путіним, та самопроголошеним президентом Білорусі, олександром лукашенком, усе ще залишається на рівні дискусій.
- До відома: у січні минулого 2023 року заступниця державного секретаря США з політичних справ Вікторія Нуланд заявила, що США спільно з країнами G7 та Україною працюють над створенням міжнародного трибуналу з притягнення російської федерації до відповідальності за скоєні в Україні воєнні злочини в Україні – розглядаються різні моделі механізму діяльності майбутнього трибуналу.
- У вересні 2023 року міністри юстиції країн-членів та спостерігачів Ради Європи ухвалили у столиці Латвії декларацію, в якій викладено низку принципів для досягнення «повної відповідальності» за агресію рф проти України, та надання відшкодування всім жертвам війни.
Неспроможність влади та уряду ефективно працювати на міжнародній арені ставить під загрозу справедливість у засудженні диктаторів. Замість рішучих кроків, які ведуть до початку роботи трибуналу, міжнародні та іноземні партнери України обирають шлях безкінечних обговорень, які можуть погрузнути у бюрократії. Тим більше, що активних дій, які б стимулювали пришвидшення процесу, з боку України не видно.
У Лондоні вже розглядають можливість створення Спеціального міжнародного трибуналу для суду над керівництвом росії. Але ці зусилля потенційно можуть загубитися і випасти з міжнародного інформаційного контексту, якщо уряд і Президент України не почнуть діяти оперативно, не будуть надавати додатковий доказів злочинів путіна, а також будуть неактивно сприяти створенню трибуналу.