Поточна аналітика

Мобілізація на росії підриває її економіку

Оголошена кремлем мобілізація дещо неочікувано вдарила по російському ринку нерухомості і іпотечного кредитування. Влада рф обіцяє мобілізованим кредитні канікули, а також списання боргу у разі загибелі або інвалідності мобілізованого. Але банкірів це вже налякало: вони стали набагато обережніше ставитися до клієнтів-чоловіків і підвищувати іпотечні ставки.

Обережність банків щодо чоловіків-позичальників пояснюється не лише ризиками неповернення кредиту у разі їх загибелі, але й тим, що 28 вересня держдума рф прийняла закон, згідно з яким у разі загибелі або отримання інвалідності мобілізованого виданий кредит списується.  Списання також стосується і кредитів, виданих членам родини мобілізованого, які фінансового від нього залежать. І більше того, на час військової служби мобілізованого позичальника діють кредитні канікули.

З одного боку, створюється додатковий стимул для родин мобілізованих – крім анонсованих владою виплат за загибель або поранення. Путін ще в березні обіцяв  7,4 млн. рублів за кожного загиблого плюс як мінімум в 59 регіонах рф діють додаткові регіональні доплати за загиблих від 1 до 3 млн. рублів (хоча часто виплати не здійснюються, бо тіла багатьох загиблих не повернуто і вони документально вважаються зниклими без вісти).

Списання кредиту і кредитні канікули – в реаліях рф це стимул доволі серйозний – адже в багатьох регіонах рф місцеве населення «закредитовано» і «перекредитовано». Особливим головним болем стало т.зв. «мікрокредитування» під величезні відсотки – за даними Тінькофф Банку, ще станом на кінець березня 2022 р. в рф у 15,8 млн. росіян були мікрокредити (середня ставка – 300% річних) – причому за два попередні роки кількість позичальників мікрокредитів зросла вдвічі.

До речі, серед додаткових фінансових стимулів, якими влада намагається додатково  заохотити мобілізованих – ще один нещодавній закон – про скасування пені за невчасно сплачені комунальні послуги. До речі, це теж болісна тема для багатьох росіян – станом на серпень 2022 р. загальний борг за ЖКГ-послуги в рф склав 804,5 млрд. рублів (+7,6% або +56,6 млрд. рублів за попередній рік).

З іншого боку, щодо нових пільг ще чітко не зрозуміло, за чий рахунок ця «щедрість» – чи буде держава компенсувати відповідні кредити і кредитні канікули чи це все здійснюватиметься за рахунок банків.

Як повідомляють учасники ринку кредитування в рф, напряму банки потенційним клієнтам-чоловікам не відмовляють, але підвищують кредитні ставки і знижують обсяги кредитного ліміту, таким чином змушуючи позичальника кредит не брати. До того ж, тепер крім всіх інших документів у позичальника-чоловіка просять надати військовий квиток, час розгляду заявки збільшився для таких позичальників на 20-30% і до того ж, починають виникати проблеми із страхуванням життя позичальника – якщо він може потенційно бути мобілізованим. Якщо спочатку банки намагалися знижувати для себе ризики, вимагаючи аби дружини таких позичальників також брали на себе відповідальність за кредит, але з огляду на прийнятий закон навіть ці дії вже ризики не знижують.

Також показово, що мобілізація вдарила і по ринку оренди в рф. В багатьох великих містах РФ наприкінці вересня впав попит на квартири (передовсім, 1-кімнатні – тут падіння наприкінці вересня – відразу на 15%). І відповідно вслід за попитом почали падати орендні ставки. Хоча найбільш очевидним одномоментне падіння було у таких великих містах, як Нижній Новгород (-9% одномоментно), Омск (-8%), Красноярськ (-6%). Але у річному порівнянні динаміка зниження орендних ставок очевидна і по російських мегаполісах – по Санкт-Петербургу (річне падіння на 12%) і Москві (річне падіння на 6%), тут одномоментне зниження було менш помітне, зокрема, через попит з боку приїжджих із країн СНД.

А от проблеми із орендою комерційної нерухомості – а ця проблема явно посилюється – пов’язані вже не з мобілізацією, а з масовим виходом з російського ринку іноземних і транснаціональних компаній. Російська рада торгових центрів вчора оприлюднила дані, що відвідуваність торгових центрів в рф впала мінімум на 20%, а частка вакантних (незайнятих) орендних площ по багатьох ТЦ зросла до 25-30%. В цій раді заявляють, що деякі ТЦ вже на межі збитковості і просять владу про пільги.

Раніше з рф пішла група Inditex (бренди Zara, Massimo Dutti, Oysho, тощо), також Uniqlo, IKEA і багато інших. H&M у серпні знову відкрила більшу частину своїх магазинів в рф, але, як заявили в компанії, виключно для того, щоб розпродати наявні залишки товару – компанія також планує повністю ліквідувати бізнес в рф.