Поточна аналітика

Монополізація замовлень по «Великому будівництву» може свідчити про створення системної топ-корупції в Україні

Як свідчать дані моніторингу державних закупівель «Наші гроші», у 2020 році пройшли системні зміни в монополізації робіт і послуг, замовником яких є «Укравтодор». А саме «Укравтодор» є ключовим розпорядником коштів програми «Велике будівництво».

Як свідчать дані державних закупівель, у 2019 році з загальної суми 28,88 млрд. грн. 82% отримали 40 підрядників «Укравтодору», 18% – 530 кампаній-підрядників. У 2020 році «Укравтодор» вже «роздав» 85,24 млрд.грн. (таке збільшення відбулося великою мірою за рахунок «ковідного фонду») і топ-40 кампаній вже отримали 90% грошей (на решту 560 кампаній припало 10%).

Але головне не це – 51% коштів від «Укравтодору» отримали п’ять кампаній. Перша «десятка» освоїла 70% коштів «Укравтодору». Фактично, ми маємо повторення практики Партії регіонів зразка 2012 року, коли «регіональний» бізнес отримав монополію на будівництво об’єктів до Євро-2012. На сьогодні лідерами за вартістю виграних закупівель є товариства з обмеженою відповідальністю “Автомагістраль-південь”, “СУНП “Автострада”, “Техно-буд-центр”, “Онур конструкціон інтернешнл”, “Ростдорстрой” та “ПБС”.

До слова, ПБС – це кампанія скандального власника Буковелю Шевченка, який представляє інтереси Коломойського, а кампанію “Автомагістраль-південь» пов’язують з міським головою Одеси Г.Трухановим.

Варто зазначити, що на 2019 рік у бюджеті було заплановано 55,5 млрд.грн. на будівництво доріг, при Зеленському на 2020 рік ця сума також орієнтовно була такою ж, але в кінцевому випадку її збільшили вдвічі, перекинувши туди кошти Фонду боротьби з коронавірусом (до слова, 35 млрд. грн. коштів ковідного фонду – це кошти, які «Нафтогаз» при Порошенку відсудив у «Газпрому»).

Як наслідок, ми отримали монополію на виконання підрядів «Укравтодору» і повний провал закупівлі вакцини. На 10 травня в країні вакциновано 865,5 тис. українців, що є одним з найнижчих показників в Європі, великою мірою із-за того, що в Україну перші вакцини надійшли лише в лютому 2021 року.