Виступаючи перед іноземними журналістами, президент Зеленський знайшов ще одну «відмазку» для катастрофічного падіння економіки.
- Якщо раніше все списували на «попередників» (за яких, до речі, економіка активно зростала) та пандемію COVID-19, то нині винні … західні партнери, які активно допомагають Україні протидіяти ймовірному російському вторгненню.
Але за часів «зелених» падіння економіки почалося як задовго до початку пандемії, так і задовго до зростання повідомлень у західній пресі щодо загрози російського вторгнення в Україну.
Основна причина проблем в економіці – не інформаційна кампанія, а бездарність і корумпованість нинішньої влади. Експерти «Європейського інституту» протягом останніх років неодноразово вказували на серйозні проблеми економічного зростання, викликані прорахунками чи просто дилетантизмом урядів Зеленського-Гончарука-Шмигаля та корупційними схемами, зокрема в рамках «великого крадівництва».
- Задля шаленого «дерибану» коштів, воююча країна витрачає на тендери на будівництво доріг сумнівної якості удесятеро більше, аніж на армію.
При цьому більша частка будівництва доріг робиться на позичені і в Україні, і за кордоном гроші.
- Торік виплати по кредитам міжнародним банкам та по ОВДП склали рекордні 15 млрд грн.
Лише за один грудень минулого року державний борг збільшився на $3,8 млрд. (113,3 млрд грн). Всього, за інформацією Міністерства фінансів, станом на кінець грудня 2021 р. сукупний державний та гарантований державою борг України склав 2,67 трлн грн або $97,95 млрд.
До того ж, задля підтримки курсу гривні (через її рекордне з 2015 року падіння) з початку січня Нацбанк вже витратив понад $1 мільярд. Попри це, з початку року девальвувала на 5,1%.
На думку експертів, основна причина такої ситуації – виведення капіталів за кордон, яке почалося задовго до поширення в інформпросторі теми російського вторгнення. Інвестори просто не довіряють зеленій владі.
Як наслідок, прогноз Нацбанку по репатріації дивідендів у 2021 році був перекритий в три рази. при прогнозі в 3,3 млрд доларів було виведено за рік трохи понад 10 млрд доларів.
- Всього за останні три роки з України було виведено майже 17 млрд доларів.
- Фахівці вважають, що прогноз Національного банку України по репатріації дивідендів на 2022 рік (5,7 млрд доларів),швидше за все, буде багаторазово перекритий.
Сповільнення економічного розвитку позначається на рівні добробуту громадян. Згідно з даними МВФ, Україна має один з найнижчих показників в Європі ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності (ПКС).
- За прогнозами МВФ, в Україні цей показник на 2022 рік складатиме $15,12 тис. Для порівняння з сусідами: у Молдові він становитиме $15,70 тис., у Білорусі – $22,28 тис., у Польщі – $40,34 тис.
- І це при тому, що кількість українців катастрофічно зменшується. Як повідомляє Opendatabot, посилаючись на дані Державної служби статистики, за неповний рік населення України зменшилось майже на 400 тисяч, що є найбільшим значенням з 2010 року.
- Тобто кількість українців зменшується, але рівень доходів на душу населення зменшується ще більше.
Згідно з даними інфляційного звіту Національного Банку України, регулятор погіршив оцінку зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) країни у 2021 році із 3,1% до 3%, у 2022 році – до 3,4% із 3,8%.
У цей же час, Україна знову опустилася у Індексі сприйняття корупції, посівши 122 місце зі 180 країн із показником у 32 бали зі 100 можливих, що на один бал менше, ніж рік тому. За повідомленням пресслужби Transparency International Ukraine, на один бал Україну випереджають Замбія, Непал, Єгипет, Філіппіни та Алжир – всі вони мають по 33 бали.
- І це ще в оцінюванні України не враховані дані Рахункової палати про розкрадання на «Великому будівництві» та з ковідного фонду, цинічне затягування з обранням керівництва САП, та нові обставини у справі «слуги народу» Трухіна, який розвозив готівку для «конвертів» для «слуг».
На думку експертів Нацбанку, найбільш негативно на економічне зростання вплинули:
- дефіцит та подорожчання енергоносіїв,
- фіскалізація економіки,
- низька ефективність макроекономічного планування та прогнозування,
- низька якість державного управління;
- низькі темпи вакцинації та якість підготовки медичної системи до нових хвиль захворюваності на COVID-19; повільне відновлення сектора послуг.
Як бачимо, жодного слова про «нагнітання паніки» з боку західних партнерів.