Масові відключення тепла на рф у першій половині грудня 2024 р. були лише початком. Як і минулого року, після Нового Року на рф почастішали масові аварії на котельнях і тисячі росіян опинилися без опалення – і це в дні, коли температура в багатьох містах рф опустилася нижче -20 градусів.
Так, 7 січня, тисячі мешканців м. Чита отримали від влади «подарунок» – як заявила місцева влада, через аварію на котельні місцевого машинобудівного заводу було прийнято рішення «знизити параметри постачання опалення». За цим безглуздим бюрократичним формулюванням криється відключення опалення і гарячої води на кілька днів для кількох тисяч мешканців.
У четвер температура у цьому російському місті опускалася до -32. Показово, що перед цим аварія на цій же котельні відбулася 29 грудня 2024 р. Хоча ще у вересні місцева влада заявляла, що система опалення «як ніколи готова до опалювального сезону».
Також вже вдруге за останні два тижні зникло тепло у забайкальському містечку Борзя. 30 тис. мешканців опинилися без тепла при морозі -21 градусів.
В Республіці Саха (Якутія) при морозі -50 градусів (!) в Жиганському районі було зупинено центральну котельню. Місцеві мешканці залишалися без опалення тиждень. Відповідно, почали лопатися труби і радіатори опалення. Мешканці вимагали оголосити надзвичайну ситуацію в регіоні, влада відмовилася.
Напередодні Нового року у Новосибірську сталося аварійне відключення тепла – без опалення залишалися 107 багатоквартирних будинків і кілька дитячих садків, шкіл і лікарень.
3-4 січня понад 500 будинків (у т.ч. багатоквартирних будинків, шкіл, інших об’єктів соціальної інфраструктури) у Омську залишилися без опалення.
5 січня опалення зникло в 15 багатоквартирних будинках у Мурманську. Нагадаємо, Мурманськ розташований за полярним колом. І мешканцям пощастило, що зараз там лише -15, бо температура в цей час, як правило, нижча.
У цей же день аналогічна ситуація сталася у Таганрозі та Саратові (у Саратові 11 вулиць опинилися без опалення).
7 січня зникли опалення і світло у 25 багатоквартирних будинках у Ростові – там, за російськими традиціями – питання «взяла на контроль» місцева прокуратура.
8 січня серйозна аварія сталася у тепломережі Пензи – кілька вулиць без опалення.
9 січня опалення зникло на кількох вулицях у Рязані.
За даними російської влади, зношення мереж комунальної інфраструктури на рф, у т.ч. тепло- і водопостачання, а також каналізації, перевищує 70%.
Але при цьому російська влада починаючи з цього року різко скорочує витрати на житлово-комунальну інфраструктуру. Згідно з бюджетним планом на 2024-2026 роки, фінансування сфери ЖКГ з федерального бюджету скорочено вдвічі. Найсильніше скорочення очікується з 2025 року – на 43%, до 506 млрд руб. А в 2026 році – ще на 25%, до 381 млрд руб. Таким чином, за три роки бюджет ЖКГ, що фінансується федеральною скарбницею, зменшиться у 2,3 раза, до мінімуму за 6 років.
При цьому зарплати ЖКГ-працівників суттєво нижчі, ніж середні по відповідних регіонах. Так, наприкінці листопада 2024 р. «Общєросійскій професіональний союз работніков жизнєобєспєчєнія» надіслав до урядна рф відкритий лист, в якому жалівся, що зарплати в сфері ЖКГ на 40-50% нижчі за середні по регіонах, зауважуючи, що «дефіцит кадрів у галузі ЖКГ загрожує не лише комфорту громадян, але і безпеці об’єктів життєдіяльності».
Зрозуміло, що ЖКГ не в змозі змагатися по зарплатах з армією окупантів чи з військово-промисловим сектором рф. Тому через дефіцит працівників не лише зростає кількість аварій в ЖКГ взимку на рф, але й значно важче ці аварії швидко долати.