Поточна аналітика

На рф нова цінова паніка – різко подорожчало масло

Наприкінці жовтні в рф різко подорожчало вершкове масло. За останній тиждень – на 1,9%, за позаминулий – на 1,6%, два тижні тому –на 1,4%. Якщо брати навіть офіційну статистику з початку року, масло в рф подорожчало на 25,7%.

Це друге місце серед усіх товарів і послуг за динамікою подорожчання з початку 2024 р. На першому місці залишається картопля – незважаючи на те, що зараз мав би продовжуватися сезон відносно низьких цін на картоплю, з початку року вона подорожчала приблизно на 50%.

Як це часто буває, помітне підвищення цін разом із чутками, що товару в ближчий час не буде взагалі, підігріли панічні настрої. В Новосибірську роздрібні ціни на масло в магазинах стрибнули відразу на 30%. В Уфі місцеві мешканці почали справжнє полювання на масло – скуповуючи його по 8-10 штук, якщо воно було в наявності. В Іваново місцеві магазини запровадили обмеження на продаж масла – не більше 5 пачок в одні руки.

Ажіотаж на масло дійшов такої межі, що в супермаркетах різних міст рф зафіксовано масові випадки крадіжки саме масла з супермаркетів. В Самарі зафіксовано випадок, коли місцевий мешканець намагався винести з супермаркету 21 пачку масла. У Санкт-Петербурзі в окремих супермаркетах масло прибрали з полиць – за ним треба звертатися безпосередньо до співробітників магазинів. В Єкатеринбурзі і Самарі магазини почали класти масло в спеціальні пластикові контейнери з чіпами сигналізації – як найбільш дорогий і дефіцитний продукт. Раніше таким чином продавали хіба що ікру і дуже дорогий алкоголь. У Москві в супермаркеті «Пятьорочка» мало не сталася «поножовщіна» через спробу двох мешканців столиці вкрасти 25 пачок масла.

російська влада доволі оригінально пояснює причини подорожчання. «Люди хочуть їсти і морозиво, і вершкове масло, і тістечка, бо у них гроші з’явилися. Все це і призвело до того, що масло подорожчало» – заявив перший заступник глави комітету держдуми з економічної політики Ніколай Арєфьєв. Зважаючи на те, що зараз близько 13 млн. росіян живуть за межею бідності, з таким поясненням в рф погодяться далеко не всі.

Натомість серед реальних причин подорожчання – відразу декілька великих постачальників масла оголосили, що скорочують поставки і/або підвищують ціни на масло. Зокрема, про це заявив бренд «Простоквашино» (виробник H&N – «віджата» російська філія французької Danone). Але схожа ситуація у багатьох інших виробників – зокрема, «Таліцкіє молочниє фєрми» (найбільший виробник у Свердловській області) тимчасово припинив поставки масла на ринок (справа в тому, що підприємству може бути вигідніше взагалі зупинити виробництво, аніж платити мережам супермаркетів штрафи за зменшені поставки).  Інші великі виробники – «Молвест», «Мілком», «Савушкін» – заявили про намір підняти ціни на 16-20%. На Алтаї місцевий молокозавод («Кулундаконсервмолоко») взагалі почав процес закриття виробництва, відповідно втратять роботу близько 150 місцевих мешканців.

Серед причин подорожчання і дефіциту масла, які називають виробники, дефіцит сировини, подорожчання імпортної частини сировини і імпортних розхідних матеріалів, подорожчання упаковки,  і значне підвищення витрат (в т.ч. на зарплати працівників).

Загалом, по рф назріває суттєва проблема з рентабельністю підприємств. Молочна галузь – це те, що «прорвало» зараз. Але подібні прориви будуть виникати постійно і майже усюди. Бо вище згадані проблеми притаманні здебільшого не лише конкретно молочній галузі, а багатьом галузям. Імпортна сировина і комплектуючі дорожчають, кадровий дефіцит вимагає підвищення зарплат, кредитна підтримка дуже дорога через високу ключову ставку, платежі по експорту/імпорту дуже сильно затримуються, плюс давлять вищими податками.

Зрозуміло, що в цій ситуації залишається два варіанти – перший, зупиняти виробництво (до речі, по регіонах рф йдуть новини про закриття окремих підприємств, наприклад, наприкінці жовтня в Челябінську почали обговорювати резонансну новину про можливе закриття місцевої взуттєвої фабрики «Юнічел»).

Другий варіант – підвищувати ціни на свою продукцію. Тому шансів на реальне зниження інфляції в рф зараз небагато.