Поточна аналітика

На рф прогнозують збільшення відмов у видачі банківських кредитів на 20-30%

За даними центробанку рф, за 2023 р. мікрофінансові організації (МФО) видали позик на понад 1 трлн. рублів. Зокрема, близько 900 млрд. рублів – це позики фізичним особам (т.зв. споживчі позики) – зростання на 28% порівняно з 2022 р. Ще близько 105 млрд. рублів – це позики МФО малому і середньому бізнесу.

Незважаючи на те, що ЦБ рф тисне на МФО, аби вони знижували ставки, тим не менш, у 4ому кварталі 2023 р. 71% позик було видано під відсоткову ставку від 0,5 до 0,8% на день. Тобто це 182,5-292% річних.

ЦБ рф хвалиться, що частка виданих позик вже «під зав’язку» закредитованим боржникам (чиє боргове навантаження перевищує 80% доходу позичальника) зменшується завдяки т.зв. «макропруденційним лімітам». Але по суті, таких позичальників виштовхують спочатку з поганого в гірше (з банківських кредитів в позики МФО), а потім з гіршого в абсолютну безвихідь.

Цю тенденцію підтверджують і російські експерти банківського ринку, які прогнозують, що цього року кількість відмов по кредитних заявках може зрости на 20-30%.

Одна з причин полягає у тому, що банки і мікрофінансові організації в рф починають враховувати у своїй системі ризиків позичальників прогноз їх можливого банкрутства. Адже протягом останнього часу доволі суттєво зросла кількість банкрутств фізичних осіб – у т.ч. у позасудовому порядку. Так, за 2023 р. до процедури позасудового банкрутства було допущено 15 900 осіб. На перший погляд, це невелика кількість. Але це вдвічі більше, ніж в 2022 р. При цьому майже половина цієї кількості припадає на останні два місяці 2023 р.

Для російських банків це тривожна тенденція. Оскільки якщо у разі звичайного «дефолту» боржника ще є певні можливості стягнення принаймні частини боргу, то у разі визнання його банкрутом – навіть такої мінімальної можливості немає. І є підозра, що все більше росіян починає демонструвати цілеспрямовану поведінку: максимально «закредитовуватися» аби потім оголосити себе банкрутом і кошти не повертати.

Відповідно, банки, аби уникнути таких ризиків, почали дивитися на кредитну поведінку потенційного боржника і її аномальні зміни (частота отримання кредитів протягом останнього часу, динаміка зростання загальної суми боргу, частота т.зв. технічних прострочок, зміни щодо володіння майном тощо).

В рф протягом останніх пари років розквітнув ринок т.зв. «розборговиків» (або «антиколекторів»), які допомагають боржникам не платити кредити. Щороку цей ринок збирає в рф понад 50 млрд. рублів доходу, а «середній чек» за такі послуги складає від 15 тис. до 300 тис. рублів. І один з основних напрямків позбавлення боргу – це особисте банкрутство (якщо у боржника немає значного майна, нерухомості), але також можуть включати тиск і позови проти колекторів, кредиторів, викуп боргу із знижкою, у т.ч. з використанням векселів, тощо.

Із зростанням обсягів кредитування МФО ринок «розборговиків» і кількість особистих банкрутств буде, імовірно, зростати. А от кількість виданих банками кредитів, буде або зростати значно повільніше, ніж торік, або навіть знижуватися.

До речі, за лютий 2024 р. росіянам було видано лише 82,8 тис. іпотечних кредитів на загальну суму 322,5 млрд. рублів – це на 24% нижче, ніж у лютому 2023 р. По споживчих кредитах у лютому ще було певне зростання (на 3,3%), але воно було в рази повільнішим, ніж у лютому 2023 р. (на 16%). Уповільнення росту або зниження обсягів кредитування, у свою чергу, буде гасити економічне зростання.