
У другій половині червня 2024 р. намітилося явне прискорення інфляції. Інфляція в останній тиждень червня стала дійсно рекордною – 0,66% за тиждень. У річному вимірі інфляція в рф склала 9,22% (тиждень тому – 8,61%)- що суттєво вище планового показника, який виставляв Центробанк рф у 4%.
Основною причиною стало підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги – російські ЗМІ це сором’язливо називають «індексацією тарифів ЖКГ».
Утім і по інших товарах зростання цін було доволі високим. Причому у «рейтингу» продуктів і послуг, які подорожчали найбільше, змінився лідер.
Якщо кілька місяців лідерство утримував буряк і інші товари «борщового набору» (морква, капуста), то зараз на перше місце вийшла картопля. Навіть якщо виходити з офіційних цифр Росстату, з початку року картопля подорожчала на 90% (!) – тобто майже вдвічі (у порівнянні з попереднім тижнем за період з початку року зростання на 7,5 відсоткових пунктів). На другому місці буряк (+88%). Далі відповідно йдуть морква – подорожчання з початку року на 64,9%, капуста – на 36,9%, цибуля – на 31,7%, яблука – на 31,4%.
По деяких продуктах, щодо яких російська влада рапортувала про вирішення проблеми подорожчання, знову зростання цін відновилося. Так, наприклад, огірки, які протягом останніх місяців навіть дещо дешевшали, протягом останнього тижня червня по них подорожчання прискорилося вдвічі.
Цікаво і доволі показово, що основна причина подорожчання овочів і фруктів – це теж проблема з оплатою імпорту через блокування платежів.
До цього ще можна додати подорожчання імпортних засобів для рослин (пестициди, гербіциди), насіння. Дорожчає тепер також і паливо (зараз вже роздрібні мережі стабільно почали потроху підвищувати ціни – в середньому на 0,2-0,5% на тиждень). До того ж, є кадровий дефіцит – відповідно, доводиться підвищувати зарплати, що також відображається на ціні.
І все це відбувається влітку, коли ціни на овочі і фрукти традиційно сезонно знижуються.
Серед комунальних послуг на рф з початку року найбільше подорожчали водопостачання і водовідведення – на 11,1-11,2%.
Утім, дані Росстату щодо інфляції можуть бути занижені, і реальне подорожчання в річному вимірі може бути 17-30%.
Після такого значного інфляційного стрибка, вірогідність того, що на наступному засіданні (заплановано на 26 липня 2024 р.) Центробанк рф підніме ключову ставку, різко підвищується. Зараз вже питання навіть не в тому, підніме, чи ні, а наскільки підніме.
Це означає, що кредитні ставки будуть зростати, доступу бізнесу до дешевих грошей буде ще менше. Відповідно, це і надалі гальмуватиме економічне зростання в рф.
До речі, як показала дискусія на нещодавньому фінансовому конгресі ЦБ рф (зокрема, між главою ЦБ рф Ельвірою Набіуліною і відомим олігархом Олегом Дерипаскою), наявна монетарна політика рф зайшла повністю в глухий кут. Дерипаска говорить, що висока кредитна ставка ЦБ вбиває бізнес, а Набіуліна відповідає: якщо в цій ситуації ключову ставку опустити, почнеться інфляційний хаос.
Тобто, будь-яка подальша дія в цій ситуації – і зниження ставки, і її підвищення, і її залишення на діючому рівні (16%) – буде лише погіршувати економічну ситуацію.