Поточна аналітика

На рф різко зросла прострочена податкова заборгованість підприємств

За даними росстату, протягом І півріччя 2024 р. прострочена податкова заборгованість підприємств перед федеральним і місцевими бюджетами зросла в 3,3 рази. На початок липня 2024 р. вона становила 176,2 млрд. рублів – це рекорд за весь час ведення статистики з цього питання.

Найбільший стрибок зростання заборгованості відбувся ще в квітні 2024 р. – з 43,8 до 152,9 млрд. рублів. Після того, заборгованість хоч і більш помірними темпами, але продовжувала зростати – на 13,4 млрд. рублів у травні і на 10 млрд. у липні 2024 р.

Найбільшим боржником російських бюджетів є компанії, які видобувають нафту і газ. На них припадає 132 млрд. рублів або майже 75% всієї простроченої заборгованості.

Також серед ТОП-3 найбільших боржників з великим відривом від «лідера» йдуть обробна промисловість – 8,9 млрд. рублів (5% боргу) і будівництво – 7,5 млрд. рублів (4,3%).

До різкого зростання простроченої податкової заборгованості призвело поєднання двох ключових причин. По-перше, це проблеми з проведенням платежів. Реальна виручка російських експортерів нафти і газу почала «зависати» через гальмування в середньому на 1,5-2 місяці проведення платежів, передовсім, китайськими банками.

При цьому експортери, як це часто буває, були суттєво закредитовані – причому кредити в основному бралися в китайських юанях. Відповідно, відсутність «живих» грошей для розрахунку при суттєвому кредитному тиску (а ставки зростали у т.ч. через зростання ключової ставки центробанку рф) призвела у т.ч. до зростання простроченої податкової заборгованості.

По-друге (і це більш стратегічна проблема), це зниження прибутковості російського бізнесу загалом і нафтогазового бізнесу зокрема. Навіть за офіційною статистикою росстату, наприкінці І півріччя фінансовий результат по російській економіці впав в річному вимірі в 4 рази – до 860 млрд. рублів. Найгірша ситуація по вугільній галузі, збиток якої за результатами І півріччя 2024 р. склав 7,1 млрд. рублів. Але також на 22% впали прибутки нафтопереробної галузі, на 26% – прибутки роздрібної торгівлі.

Ситуація, коли видатки бізнесу різко зростають – у т.ч. через дефіцит кадрів, через подорожчання і дефіцит імпортних комплектуючих і імпортної сировини, через суттєве подорожчання логістики, оскільки товарні потоки були перенаправлені з Європи на Китай – але при цьому доходи суттєво не збільшуються – у т.ч. через небажання Китаю переплачувати за російську продукцію, веде до суттєвого зниження прибутку.

Певну частину економіки міг би підтримати уряд рф дотаціями і пільгами (як це було, скажімо, з демпфером для нафтових компаній чи пільговою іпотекою для будівництва), але грошей на такі «аукціони щедрості» в федеральному бюджеті починає не вистачати. Для нафтових компаній також накладається проблема поступового зниження світових цін на нафту.

Серед інших сигналів, які фіксують проблеми з прибутками і оборотними коштами в російських підприємств, можна вважати і зростання простроченої заборгованості по зарплатах – за серпень 2024 р. вона зросла відразу на 30,7% – до 427,4 млн. рублів.