Поточна аналітика

На рф у січні 2024 р. на 42% впала видача кредитів, зокрема іпотечних – на 66%

За даними аналітичної компанії Frank RG, у січні 2024 р. порівняно до грудня 2023 р. обсяг виданих кредитів населенню впав на 42% – до 828 млрд. рублів. Падіння обсягів кредитування спостерігалося в усіх сегментах. Максимальне падіння зафіксоване в іпотеці – там видача кредитів впала на 66% до 274,9 млрд. рублів.

Враховуючи динаміку максимального розширення кредитування (+34,7% зростання по іпотечних кредитах за 2023 р., +15,7% зростання по споживчих кредитах торік) таке незначне перевищення обсягів кредитування у січні 2024 р. над січнем 2023 р. вказує радше не на сезонність, а на гальмування темпів кредитування.

По автокредитах видачі впали на 15% до грудня попереднього року. Середній обсяг виданого автокредиту знизився на 3% до 1,4 млн. рублів.

Обсяг виданих готівкових кредитів знизився до грудня 2023 р. на 10% – до 380 млрд. рублів.

Найсильніше падіння спостерігається по іпотеці – січень до січня зафіксовано падіння в обсягах виданих кредитів на 3%, до грудня 2023 р. – на 66%. У кількісному вимірі (кількість виданих кредитів) падіння теж очевидне – у порівнянні до грудня 2023 р. – на 65%, у порівнянні до січня 2023 р. – на 15%. Середній обсяг виданого іпотечного кредиту до грудня 2023 р. також трохи «просів» – на 2% до 4,2 млн. рублів.

Уряд рф намагався підтримати іпотечне кредитування і, відповідно, будівництво житла через пільгові програми з іпотеки. Але у січні 2024 р. навіть по кредитуванню в рамках пільгових програм вже почали фіксувати падіння – передовсім, в регіонах з найвищими цінами на житло – тобто в Москві (кількість заявок на пільгове іпотечне кредитування впало на 36,2%), Санкт-Петербурзі (на 28,9%) та в Краснодарському краї (на 16,6%).

Частково це може бути пов’язано із тим, що уряд рф був змушений у грудні 2023 р. зменшити максимальний обсяг пільгового іпотечного кредиту до 6 млн. рублів (раніше максимум відрізнявся по регіонах – у т.ч. в Москві, Санкт-Петербурзі він складав 12 млн. рублів). Проте, було підвищено максимум для іпотеки в містах Далекого Сходу і в арктичному регіоні – там же пропонують пільгову іпотеку і для окупантів-«учасників СВО».

Крім обмежень щодо використання пільгових програм кредитування, на які був змушений піти уряд (імовірно, через брак коштів в федеральному бюджеті) і які обстоював центробанк рф (аби знизити ризики кризи неплатежів), також на зменшення видачі кредитів спрацювало і доволі різке підвищення кредитних ставок банків – через високу ключову ставку ЦБ рф.

За даними Banki.ru, станом на кінець січня 2024 р. середня ставка за кредитами готівкою без забезпечення заставою становила 22,58%, із забезпеченням – 20,45%, за автокредитами – 20,57%, за іпотекою (зважаючи на велику частку пільгових програм) – 15,43%. При чому ці показники враховують нижчі кредитні ставки для «пільговиків», в реальності ставки вищі. А зафіксовані максимальні кредитні ставки були суттєво вищими: за споживчими кредитами – 60%, за автокредитами – 90%, за іпотечними кредитами – 25% річних.

Зараз банківський ринок рф очікує чергове засідання центробанку рф, яке має відбутися 16 лютого і на якому планують знову розглянути питання щодо ключової ставки. В імовірність того, що вона може бути знижена не вірить майже ніхто (у т.ч. через збереження високих інфляційних ризиків). Основні прогнози – або збереження діючої ключової ставки на рівні 16%, або незначне (на 0,5 відсоткових пункти) її підвищення.

Нагадаємо, за останні півроку – з середини липня 2023 р. центробанк рф 5 разів підвищував ставку – з 7,5% до 16% – тобто більш ніж вдвічі. Підвищення ключової ставки дещо знижує ризики інфляції і девальвації рубля, але суттєво підвищує кредитні ставки, що негативно впливає на економічну діяльність.

Якщо раніше збереження попиту і платоспроможності населення рф в основному ґрунтувалося на двох факторах – це бюджетні виплати і активне кредитування, зараз обидва ці фактори вичерпуються.