Поточна аналітика

На тлі знецінення рубля зростає заборгованість російських підприємств

Темпи нарощування заборгованості російським бізнесом досягли небачених масштабів.

Навіть стрімке підвищення ставок по кредитах не просто ніяк не гальмує темпів їх набору російськими підприємствами. Навпаки вони прискорюються.

Чистий приріст заборгованості російських юросіб досягнув у жовтні 2024 року 1,9 трлн рублів всього за один місяць.

З початку року всього за 10 місяців чистий приріст кредитування становив 12,5 трлн. При тому, що за увесь 2023 рік йшлося лише про 12,3 трлн, а в 2021 році заборгованість зросла лише на 5,5 трлн за рік.

І це при тому, що середньомісячний темп зростання кредитування в 2023 складав лише 1 трлн, а за 8 місяців з початку 2024 року 1,11 трлн.

Причому це відбувається за максимальними ставками. Хоча ставка Банку росії до 21% була підвищена наприкінці жовтня, але фінансові умови посилювалися превентивно з випередженням на 1-1.5 місяці, тому вже в жовтні кредитні ставки були плюс-мінус порівняні з ключовою ставкою на рівні 20-21%.

Борги нарощують компанії із найрізноманітніших галузей. У компаній при цьому зростає боргове навантаження, що несе підвищені ризики.

При цьому за прогнозами уже 2025 року існує високий ризик масових банкрутств серед низько маржинальних і перевантажених боргами компаній.

Ймовірно, з листопада кредитування юрособ сповіл

З метою збереження стійкості банківського сектора Банк росії уже навіть розглядає можливість запровадження макропруденційних надбавок за кредитами великим компаніям із високим борговим навантаженням.

Загальний обсяг кредитів юрособам досягнув  86.1 трлн руб .

Через заблокований санкціями доступ на зовнішній ринок капіталу відсутня можливість зовнішнього боргу за низькими ставками. Відтак розрив фінансування закривається виключно рублевими кредитами за будь-якими ставками, оскільки йдеться про виживання бізнесу.

Крім фінансування оборотного капіталу, операційної та інвестиційної активності, необхідно закривати касові розриви із зовнішнього боргу.

Ринок боргового капіталу росії практично заморожений, залишаються банківські кредити, саме тому такі високі темпи зростання.

Саме такою є плата за штучне підтримання російських компаній на плаву в умовах агресії проти України та викликаних нею санкцій та зниження прибутковості російського бізнесу.