Поточна аналітика

Намагання команди Зеленського перекласти відповідальність за підвищення тарифів на самоврядування провокує бунт громад

Міські голови обласних центрів зробили низку заяв, які свідчать, що місцеве самоврядування не буде мовчати про спроби уряду Зеленського-Шмигаля перекласти відповідальність за підвищення тарифів на «місцевих керівників».

Нагадаємо, що на днях міністр Кабінету Міністру Олег Немчінов написав у Фейсбуці, що «за формування тарифів відповідає виключно місцева влада. Отже, зависокі тарифи – це свідчення неспроможності на місцях. Тому жодної підстави підвищувати тарифи для населення немає та не буде».

  • Очевидно, це не слова Немчинова, це меседж-бокс команди Зеленського, бо на початку вересня таку ж саму заяву зробив голова політичної партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко: «Зараз ціна стабільна. Для теплокомуненерго – 7,42 грн за кубометр, і цього цілком достатньо, щоб не підвищувати тарифи на тепло для людей. А чи зростатиме ціна, залежить від місцевих очільників кожного окремого міста. Це вже питання до їхніх господарських навичок… У місцевої влади зараз є достатньо повноважень і можливостей, щоб регулювати ціну на тепло. Завдяки децентралізації місцеві бюджети відчутно зросли, тому вартість опалення для населення – це особиста відповідальність місцевого керівництва».

Міські голови дуже добре розуміють, що їх «господарська спроможність» і їх «господарські навички» в розумінні функціонерів Зеленського – це профінансувати підвищення тарифів компаніям з бюджетів розвитку громад, з власних ресурсів, яких, як правило, у багатьох громад немає.

Зокрема, мер Миколаєва Олександр Сенкевич заявив, що опалювальний сезон може забрати 450 млн грн з 670 млн грн бюджету розвитку Миколаєва. Міський голова Дніпра Борис Філатов також пообіцяв громаді, що містяни не відчують підвищення тарифів, але разом з тим звернувся до Уряду: «Або будете з місцевим самоврядуванням партнерами і солідарно відповідати перед народом за підвищення тарифів, або будете брехати, маніпулювати і перекладати відповідальність. І добром це вже точно не закінчиться». Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що «високі ціни на газ і перекладені на місцеве самоврядування тарифи наближають ситуацію з опаленням до критичної».

Проект Держбюджету на 2022 рік не передбачає жодної підтримки органів місцевого самоврядування у питанні проходження опалювального сезону 2021/2022 років: як відзначає Асоціація міст України, не передбачено ні субвенції на стале проходження опалювального сезону (фінансова потреба 16 млрд грн), ні субвенції на погашення заборгованості із різниці в тарифах (фінансова потреба 37 млрд грн). Ми пам’ятаємо, як керівник «Слуг народу» Корнієнко з цим відіслав до місцевих бюджетів. Самі ж субсидії недофінансовуються на 20 млрд. грн.