
Національна стратегія доходів на 2024-30 рр., на думку експертів, є втіленням мрій голови фінансового комітету ВР, нардепа Данила Гетманцева. Чи відповідає ця стратегія реаліям, чи є вона адекватною вимогою МВФ – ось питання, які варто висунути уряду.
Однією з головних критик є збільшення податкового навантаження на бізнес. Замість зростання економіки на 3-4%, які вимагають в МВФ, запропонована Стратегія суттєво покладе податковий тягар на плечі підприємців. Це не лише не відповідає вимогам МВФ, а й загрожує зупинкою розвитку бізнесу та національної економіки.
Скасування банківської таємниці для податкової також викликає серйозні застереження. Це не тільки порушує європейську практику, але й ставить під загрозу приватність громадян. Це є прикладом необґрунтованого втручання в особисте життя. Розкриття банківської таємниці, а саме відкриття податківцям інформації про обіг коштів на картках громадян, може створити проблеми для волонтерів та благодійників, оскільки надходження та внески на їх картки можуть оподатковуватися у майбутньому. Це крок, який не тільки демотивує громадську активність, але й ризикує послаблення соціальних програм та благодійних ініціатив.
Не менш важливою є боротьба з фізичними особами підприємцями (ФОП). Фактично, в стратегії ховається не боротьба з уникненням податків, але напад на всіх ФОП, підвищуючи податки для них. Це може спричинити масове припинення діяльності і масштабне безробіття, або суттєве зростання тіньової економіки.
Важливим залишається питанням про те, що і хто стоїть за цією стратегією? Якщо це не є провокація чи ворожа атака на економіку України, то що це може бути? Перед прийняттям Стратегії, уряд повинен був врахувати застереження експертів та ризики бізнесу, забезпечуючи ефективні та стійкі рішення для розвитку економіки, підприємницької та інвестиційної діяльності.