
Кабмін оприлюднив Національний план вакцинації населення. До кінця 2021 року Україна має отримати близько 21,9 млн.доз вакцин проти коронавірусу (понад 8 млн доз препарату Oxford/AstraZeneca, 10 млн американського Novavax, майже 2 млн китайського Sinovac Biotech і понад 1 млн Pfizer/BioNTech).
Перше, що випливає з затвердженого Плану вакцинації: Національний план вакцинації не виконується. Станом на 21 квітня в Україні однією вакциною щеплено 491875 українців, двома вакцинами – 5.
Нагадаємо, вакцинація розпочалася 24 лютого. Тобто, за два місяці кампанії ми виходимо на 0,5 млн. щеплених однією вакциною. Виконати квітневий план ніяк не вийде не лише у квітні, а й у травні, якщо зважити, що за останню добу було проведено близько 14 тис. щеплень. У той самий час, згідно з планом, українці мали б отримати у квітні 2021 року 1,184 млн. доз.
Це неприпустимий темп, щоб в середньому по області (за винятком Києва і Одещини) 500-700 осіб вакцинувалося за добу. Мають бути забезпечені умови для вакцинації значно більшої кількості людей – має бути розширена кількість мобільних бригад з імунізації і кількість пунктів щеплень.
Якщо немає на це коштів, то треба вносити зміни до Держбюджету. Скоротити фінансування президентських кортежів і перекинути ці кошти на створення мобільних груп і пунктів щеплень
Друге, Кабмін в оптимістичному сценарії кампанії імунізації у 2021 році передбачає вколоти лише 21,9 млн. доз, що складає 25% доз, необхідних для вакцинації населення (згідно з показників, встановлених КМУ на 2021 рік). Це при тому, що генеральний директор американської фармкомпанії Pfizer Альберт Бурла заявив, що через 12 місяців після повного щеплення проти коронавірусу (тобто введення двох доз препарату) людям, ймовірно, потрібно буде ввести ще одну.
Реальний рівень вакцинації в Україні на сьогодні – 1,1% щеплень однією вакциною. Для порівняння: у сусідніх Польщі вже на сьогодні однією дозою вакциновано 18,15% населення, у Румунії 13,9%, Словаччині – 17,8%, Словенії – 18,2%, в Угорщині – 34,8%.
Варто зазначити, що Національний план вакцинації має ще один недолік – він не демонструє регіональний розріз кампанії щеплення, він не показує розріз щеплення село-місто. Реальність така, що в окремих селах, імунізацію не проводять взагалі.
Анонсовані 6 квітня рамкові домовленості із компанією Pfizer щодо поставки 10 млн доз вакцини проти коронавірусу до кінця року поки не підкріплені угодами щодо конкретики постачання. Тож жодних гарантій щодо їх отримання наразі немає. Тому й у Нацплані вони ніяк не відображені.
Натомість влада ігнорує антиковідний план «Європейської Солідарності». Хоча ціною такої пихатості є тисячі життів українців (станом на 22 квітня померло 41266 осіб).
Кордун О. О., директор Європейського інституту,
науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України