Поточна аналітика

Некомпетентність чи свідома диверсія?

ЗМІ повідомляють, що в умовах війни в Україні масово звільняються українські військові льотчики – як новачки, так і досвідчені фахівці – через низку проблем.

  • Протягом останніх двох років зі служби звільнилося близько 140 осіб льотного складу, ще понад 40 осіб хочуть звільнитися вже в цьому році.

Однією з причин звільнень є те, що висококласні фахівці з досвідом бойових вильотів отримують зарплату, яка є набагато нижчою від офіцерів МВС.

Вперше за останні роки у бюджеті 2021 р., хоч і не значно, але скорочено видатки до фінансування бюджету Міністерства оборони. І хоча на загал видатки на безпеку та оборону зростуть на 21 млрд., але за рахунок витрат не Міністерства оборони, а:

  • Державної служби охорони на 4,5% (до 1 655 млн грн);
  • МВС на 5,3% (до 98 330 млн гривень);
  • Ради національної безпеки та оборони України на 18,5% (до 251 млн грн);
  • Служби безпеки України – на 22,8% (до 14 956 млн гривень) та ін.

Тенденція до зростання фінансування поліції на шкоду ЗСУ воюючої країни є ознакою страху режиму Зеленського перед можливими протестними виступами, викликаними бездарною політикою, корупцією та ігноруванням інтересів держави та її громадян.

Однак навіть зарплата – це останній пункт з низки проблем, які змушують звільнятися зі служби.

  • Льотчики, що вже звільнилися зі служби, говорять також про те, що наразі жодним чином не використовується (не аналізується і не систематизується) їхній бойовий досвід, отриманий на миротворчих місіях чи на спільних навчанням з країнами НАТО. А під час підготовки курсантів майже ніяк не використовується той досвід, який отримали українські військові під час боїв на Донбасі.

Це частина ширшої проблеми в оборонній сфері країни, яка проявилася в часи Зеленського. Недофінансовано або й припинене фінансування окремих стратегічно важливих напрямків переозброєння армії. Прискорене нарощування видатків на фінансування військових потреб і особливо модернізації озброєнь за часів президентства Петра Порошенка при Зеленського змінилося нехтуванням потреб ЗСУ.

  • Приріст видатків на оборону не встигає навіть за зростанням інфляції (яка з лютого 2019 по лютий 2021 року вона склала майже 13% за офіційними даними Держстату). І 11,5% загального збільшення видатків на Міноборони і навіть 18,2% – на закупівлю і модернізацію техніки – разюче відрізняються від збільшення у 2,2 та майже 7 разів відповідних показників за перші два роки президентства Петра Порошенка.
  • Схвалена урядом Бюджетна декларація на 2022-2024 роки урізає оборонні витрати до 271 млрд грн замість 449 млрд, передбачених Указом Президента від 25 квітня 2019 №167/2019. Уже в 2020 році замість 210 млрд грн, що передбачались бюджетними пропозиціями, на Міноборони було виділено всього 117,5 млрд грн (згодом бюджет зріс до 118 млрд), а у 2021 році виділили 117,6 млрд замість пропонованих 214,4 млрд грн.
  • Міноборони ігнорує виконання Указу Президента № 59/2020 щодо створення нових видів ракетного озброєння та боєприпасів. Зокрема МОУ не вчасно прийняло рішення із замовлення виробництва ракетних комплексів «Вільха», «Вільха-М», «Гром» та інших.

На параді до 30-річчя Незалежності обіцяють показати машини зі складу першого дивізіону протикорабельного берегового комплексу РК-360МЦ «Нептун», котрий виготовляється для потреб ВМСУ. Однак йдеться, фактично, лише про «виставкові» зразки, які будуть присутні в одиничному екземплярі (лише 7 спецмашин з 19, які мають входити до дивізіону), і то виключно для того, аби Зеленський міг похизуватися.

  • Однак реальне постачання першого дивізіону наземної версії РК-360МЦ має відбутися у кращому разі у середині наступного року – і то лише разі, якщо в Україні нарешті запрацює система ДОЗ. Нагадаємо, що вже другий рік поспіль в Україні фактично зірване державне оборонне замовлення – через безлад чи свідому диверсію. У результаті під загрозою опинився той же таки дивізіон ракетних комплексів РК-360 МЦ «Нептун». За інформацією ДержККБ «Луч», уряд був готовий авансувати лише 10% ресурсу, потрібного на створення дивізіону.

Це фірмовий стиль «команди Зе» у застосуванні до армії – підміна реальної роботи показухою і піаром, некомпетентність, а то й, не виключено, що пряма диверсійна робота.

Ситуація в армії дедалі більше починає нагадувати часи Віктора Януковича, коли російські агенти на командних посадах свідомо доводили армію до розвалу та небоєздатного стану.

І головна провина за це лежить на Зеленському як Верховному Головнокомандувачі та вищій посадовій особі країни, відповідальній за оборонну сферу.