Поточна аналітика

Незважаючи на підвищення світових цін на нафту (після рішення ОПЕК+ скоротити видобуток), російський рубль продовжив падіння

російський рубль знову впритул наблизився до 80 рублів за долар США – 4 квітня на максимумі курс долара на московській біржі сягав 79,6 рублів – вперше за останній рік (з 21.04.2022). А курс євро перевищив 86 рублів (на максимумі – 86,77 рублів). І це не зважаючи на те, що світові ціни на головний експортний товар рф – на нафту – у понеділок-вівторок відновили зростання через рішення минулої неділі ОПЕК+ скоротити видобуток ще на 1,16 млн. барелів на добу.

З жовтня 2022 р. ОПЕК+ разом із цим зниженням сумарно скоротив видобуток на 3,66 млн. барелів на добу, що дорівнює приблизно 3,7% споживання нафти в світі.

Після рішення ОПЕК+ ринки традиційно відреагували підвищенням основних еталонних марок нафти – Brent i WTI – на 6%. Але 4 квітня ринок вже почав заспокоюватися (зростання в першій половині дня вівторка на 0,5% або на 0.42-0,43 долари за барель).

російські аналітики пояснюють подальше падіння рубля при одночасному зростанні цін на нафту «відкладеним» ефектом санкцій, а також доволі широким спредом між цінами на основну російську марку нафти URALS і еталонною маркою Brent.

Також російський рубль вниз тягне доволі значний дефіцит федерального бюджету рф. Нагадаємо, станом на 28 березня 2023 р. дефіцит федерального бюджету рф перевищив 4 трлн. рублів. І це при тому, що річний дефіцит бюджету рф на весь 2023 р. було заплановано на рівні 2,93 трлн. рублів. За даними російського ресурсу «Електронний бюджет», станом на 28 березня, доходи федерального бюджету склали 3,5 трлн. рублів, а видатки – 7,5 трлн.

Такий значний дефіцит міністр фінансів рф Антон Сілуанов пояснює низькими цінами на російську нафту, а також авансовим фінансуванням по багатьох державних програмах. І хоча в уряді рф раніше прогнозували, що в березні дефіцит буде зменшуватися через зменшення обсягів авансового фінансування, але є інформація, що рф вже також відкрив можливість випереджального фінансування регіонів для авансової оплати будівельних програм – по суті витрати, заплановані раніше на 2024 р., переносяться російським урядом на 2023 р. – а загальна сума по цих програмах 180 млрд. рублів. Тобто зростання видатків продовжується і стимули для розширення дефіциту федерального бюджету залишаються.

Рішення ОПЕК+ щодо подальшого скорочення видобутку змусило багатьох аналітиків дещо підвищити прогнози світових цін на нафту. Зокрема, Goldman Sachs підвищив свій прогноз для Brent до 95 доларів за барель до кінця цього року і до 100 доларів на 2024 рік.

Ще один фактор, на який зважають аналітики – це поведінка Федеральної резервної системи США, яка протягом останнього року продовжувала все вище і вище піднімати ставки, у відповідь на зростання інфляції в США. 22 березня ФРС вчергове підняла ставку ще на 0,25%. Підвищення ставки і посилення долара дещо гальмують зростання цін на нафту. З іншого боку, дії ОПЕК+ стимулюють зростання цін на нафту, а це в свою чергу може прискорити інфляцію в світі і викликати чергові спроби основних центробанків проводити жорсткішу монетарну політику.

При сьогоднішніх значних дисконтах на російську нафту URALS зростання цін на Brent навіть до 95 доларів за барель до кінця року, навряд чи допоможе російській нафті закріпитися навіть на рівні хоча б 70 доларів, на основі якого зверстано російський бюджет на цей рік. Утім, рішення ОПЕК+ починає штовхати ціну на URALS вгору. До речі, після рішення ОПЕК+ у понеділок ціна на URALS різко зросла – з 58,5 до 64,65 доларів за барель – це максимум з грудня 2022 р.

У цій ситуації значно актуалізується необхідність посилення контролю за виконанням санкцій проти рф – і, перш за все, за виконанням вимог цінової стелі на російську нафту на рівні 60 доларів за барель.