Поточна аналітика

Норвезькі постачальники газу відкрили нове родовище

Норвезький нафтогазовий оператор DNO оголосив про відкриття найпотужнішого за останні 10 років родовища газу – на ділянці Кармен в Північному морі. За попередньою оцінкою, обсяг ресурсів на цій ділянці може становити від 120 до 230 млн. барелів нафтового еквіваленту. При середньому показнику цього діапазону в 175 млн. барелів Кармен вважається найбільшим газовим і конденсатним родовищем, відкритим на норвезькому континентальному шельфі з 2013 р.

Кармен – це вже 6-е нове відкрите родовище на ділянці Троль-Глоя з 2021 р. По суті, нове родовище потроює можливий очікуваний видобуток на цій ділянці. І що ще важливо – нове родовище доволі близько від вже побудованої інфраструктури. Це, з одного боку, пришвидшує початок майбутнього видобутку, з іншого – зменшує необхідні інвестиції в добудову інфраструктури і збільшує прибуток компанії.

В день оголошення про відкриття нового родовища (10 липня 2023 р.) ціна акцій DNO зросла на 13.75%.

Відкриття нового родовища на норвезькому шельфі доволі важливе з точки зору безперебійного постачання газу до Євросоюзу. Особливо в умовах, коли Нідерланди на початку цього року були змушені закрити своє найбільше в Європі родовище газу у Гронінгені – через те, що активний видобуток газу там імовірно призвів до серії землетрусів, через які вже постраждало понад 127 тис. будинків в цій місцевості.

А саме Норвегія змогла, в першу чергу, замінити рф як головного постачальника газу до Євросоюзу. На неї в 2022 р. припадало близько 25% всього газу імпортованого в ЄС – і трубопровідного, і зрідженого. На друге місце вийшов Алжир (близько 12% імпорту газу до ЄС). Також зріджений газ надходив до ЄС танкерами з США, Катару, Нігерії. У квітні цього року деякі південно-центральні країни ЄС (Угорщина, Словаччина, Румунія, Болгарія) погодилися на поставки газу з Азербайджану.

Норвезька державна газотранспортна компанія Gassco (оператор основних газопроводів з Норвегії до Німеччини, Франції, Бельгії, Польщі, Великої Британії) повідомляла, що за 2022 р. експорт норвезького газу по її трубопроводах зріс на 3,3% до 116,9 млрд. кубометрів (лише трохи менше рекорду 2017 р.). При цьому поставки до головного покупця норвезького газу – Німеччини – зросли на 11,7%, до Франції – на 4,7%. Зараз Норвегію і Німеччину пов’язує три газопроводи – Norpipe (найстаріший – побудовано в 1977 р.), Europipe1 i Europipe2 (відповідно, 1995 і 1999 рр). І до 2030 р. заплановано побудувати четвертий трубопровід – спочатку для транспортування газу, пізніше – під зелений водень. В умовах різкого скорочення постачання з рф і газу (в 5 разів), і нафти в ЄС, Норвегія змогла різко наростити свої нафтогазові доходи – майже до 140 млрд. доларів – абсолютний рекорд в історії країни.

Потенційно нарощування видобутку і експорту газу з Норвегії важливе і для України. Адже норвезький газ вже постачається до Польщі через Baltic Pipe. Видобутком норвезького газу займається у т.ч. польська Orlen (98 концесій на норвезькому континентальному шельфі, видобуток на 17 родовищах), яка за минулий рік наростила свій видобуток в Норвегії зі 1,42 до 3,15 млрд. кубометрів. Це не набагато менше ніж Orlen видобуває в Польщі (компанія також має родовища в Литві, Канаді і Пакистані).  У березні 2023 р. ГТС України і Gaz-System SA уклали меморандум про співпрацю для покращення взаємодії між українським і польським ринками газу. Перспектива доступу до Baltic Pipe може бути доволі важливою для енергетичної безпеки України.