Поточна аналітика

Нові можливості для ЗСУ з далекобійними ракетами Storm Shadow

CNN, посилаючись на свої джерела серед високо посадовців, повідомило, що Лондон передав Storm Shadow. Згодом це було офіційно підтверджено міністром оборони Великої Британії Беном Волесом, який заявив, що ракети «дозволять Україні відкинути російські сили, які перебувають на українській суверенній території».

Відтепер офіційно відомо, що у ЗСУ з’явились нові можливості ураження цілей на дальності, яка у рази перевищує наявні можливості. Йдеться про стелс-ракети із дальністю щонайменше 300 км. За допомогою цих ракети бойова авіація Повітряних сил ЗСУ зможе завдавати ударів углиб захоплених російськими окупантами територій України, знищуючи важливі військові об’єкти країни-агресора.

Ця ракета належить до сучасних крилатих ракет з використанням технології стелс, довершеною системою наведення та потужною бойовою частиною, яка вже використовувалась у реальних бойових умовах. Вона створена для прориву найпотужнішої ППО, а її бойова частина призначена для ураження високозахищених об’єктів. Спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина. І вона довела свою ефективність в умовах Сирії, де протидіяти цим ракетами намагались в т.ч. й самі росіяни на авіабазі Хмеймім з С-400, «Панцирями» та іншими «аналоговнєтними» ЗРК.

При цьому бойова частина Storm Shadow важить 450 кг, що вдвічі більше ніж в ATACMS. До цього необхідно додати й те, що літак із крилатою ракетою повітряного базування має значно більшу мобільність ніж будь-який ґрунтовий тактичний ракетний комплекс.

І що важливо для України – координати цілі в систему наведення Storm Shadow вводяться під час підготовки до вильоту, під час польоту нема технічної необхідності в обміні даними між літаком та ракетою, що робить можливою доставку ракети радянськими літаками на кшталт Су-24М чи Су-27.

У лютому 2023 р. прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що його країна стане першою, яка надасть Україні зброю великої дальності для протистояння російському вторгненню.

Це вже не вперше, коли Британія робить перші й вирішальні для подальшого кроки у підтримці України. Зокрема саме Велика Британія ще до початку російського вторгнення передала до України тисячі NLAW, організувавши справжній повітряній міст. Саме Велика Британія стала першою країною, яка передала до України основні бойові танки Challenger 2.