Поточна аналітика

Новини дерибану: старі кошториси будівництва збільшують, щоб було чим переплачувати

Так нещодавно Борщагівська сільська рада під Києвом за результатами тендеру замовила ПрАТ «Агробудмеханізація» коригування робіт з будівництва школи в селі Чайки за 140,9 млн грн. Її будівництво розпочали ще до війни у 2021 році.

І як виявило розслідування у першому договорі на 288,7 млн грн ціни на утеплювач були взагалі у 10-20 разів вищими за ринкові. За тим договором уже нібито виконано робіт на 247,8 млн грн, тож у червні 2024 року з тим же підрядником уклали нову угоду на додаткові роботи ще на 143,3 млн грн. По ній уже також виконано близько половини робіт (на 65,03 млн грн). Тож загалом на будівництво зазначеної школи витрачено уже 312,87 млн грн із передбачених 391 млн грн. Тепер от додали ще 141 млн.

Однак проблема в тому, що виділяючи додаткові сотні мільйонів гривень на добудову, фактично відбувається фінансування завищених цін низки будматеріалів та обладнання. Якби роботи здійснювалися за ринковими цінами, будівництво цілком могло би бути завершене за рахунок раніше уже виділених коштів. А додаткові можна було спрямувати на інші корисні для суспільства цілі – від будівництва чи відновлення інших об’єктів інфраструктури до постачання усього необхідного ЗСУ.

Наприклад лише рослинний грунт в рамках нового тендеру закладений по 2 413 грн/куб. м, хоча раніше для будівництва садочку по вулиці Зоряній в селі Софіївська Борщагівка замовляла його також з доставкою по 634 грн/куб. м, тобто вчетверо дешевше.

Інтерактивне обладнання в кошторисі передбачене для 44 класів школи, хоча проектом передбачено всього 30 класів!

У кошторисі зазначені швейні машинки для шкільної майстерні ціною майже 22 тис грн  за штучку, що в рази перевищує вартість на ринку. Парти по 2100 грн та столи для прасування з прасками ціною понад 21 тис грн за комплект. І так далі.

При цьому вартість низки видів обладання спеціально прописана так, щоб було неможливо порівняти його із ринковими цінами на аналогічну продукцію. Однак навіть тих прикладів, які дозволяють це зробити досить, аби помітити значне завищення вартості порівняно з ринковими і зрозуміти для чого закамуфльовані решту позицій.

Щоб «Агробудмеханізація» отримала підряд без конкуренції, однією з умов участі була наявність протоколу обстеження об’єкта, підписаного самим замовником. Аналогічні вимоги неодноразово оскаржувалися до Антимонопольного комітету, і комісія зобов’язувала замовників прибрати подібні вимоги з тендерної документації, оскільки вони обмежують конкуренцію. А відгук про виконання аналогічного договору був виданий не раніше дати оголошення закупівлі (13 березня). Аналогічну вимогу також успішно оскаржували до Антимонопольного комітету, адже вона створює штучні бар’єри для учасників. Крім того, учасники тендеру мали підтвердити аналогічний досвід саме у будівництві навчальних закладів – шкіл, ліцеїв, дитсадків чи соціальних установ. Така вимога також раніше оскаржувалась до Антимонопольного комітету, і Комісія визнавала її дискримінаційною, адже вона штучно обмежує коло потенційних учасників.

Однак цього разу протягнути потрібну для організації дерибану структура замовнику вдалося.

Головою Борщагівської територіальної громади, яка й проводила ці тендери, є Олесь Кудрик, який раніше уже фігурував у розслідуванні Bihus.info про дорогі закупівлі за бюджетні гроші дитячих садочків у забудовників житлових комплексів або їх оточення. А компанія переможець «Агробудмеханізація» належить Ігорю Шалімову, який є депутатом Бориспільської міськради від партії «Слуга народу». І в нинішнього замовника його компанія отримала основну частину усіх дерзамовлень на загальну суму уже в 966,9 млн грн.