Поточна аналітика

Новий пакет санкцій проти рф

Рада Євросоюзу затвердила 8-й санкційний пакет проти рф – у відповідь на офіційну анексію кремлем нових українських територій.

Значною мірою було прийнято раніше анонсовані заходи: у т.ч. додаткові обмеження на імпорт з рф деревини та паперу, цигарок, пластмаси та косметики, сировини для ювелірної промисловості (зокрема, каміння та дорогоцінних металів).

Також обмежено експорт до рф додаткових товарів, що використовуються в авіаційній галузі. Запроваджено заборону на експорт цивільної вогнепальної зброї та її основних компонентів та боєприпасів до неї, військової техніки та запасних частин. Крім товарів, також обмежено експорт послуг до рф – зокрема, архітектурних та інженерних, консультаційних послуг у галузі інформаційних технологій та юридичних консультацій. Було підтримано пропозицію Берліна щодо заборони громадянам ЄС обіймати будь-які посади в керівних органах деяких російських державних чи контрольованих державою юридичних осіб, організацій чи органів.

Також рішенням Ради ЄС розширено перелік предметів обмеженого використання, які можуть сприяти військово-технічному вдосконаленню росії або розвитку її сектору оборони та безпеки. Список тепер включатиме певні електронні компоненти, додаткові хімічні речовини та товари, які можуть бути використані для тортур тощо.

Рада ЄС вирішила розширити критерії для включення до санкційних списків, щоб включити можливість карати тих, хто сприяє обходу санкцій ЄС. Тобто є моменти щодо створення перешкод, зокрема, для паралельного імпорту, який намагається використовувати рф.

Є і санкційний список, який включає фізичних і юридичних осіб, причетних до організації т.зв. «референдумів», представників армії рф і російської пропаганди.

Серед переліку основних санкцій 8-го пакету потенційно доволі сильними можуть бути обмеження максимальної ціни на нафту і обмеження на використання криптовалют.

Що стосується нафти – буде заборонено здійснювати морські перевезення та надавати технічну чи фінансову допомогу, брокерські послуги, пов’язані з морськими перевезеннями до третіх країн сирої нафти (з грудня 2022 року) або нафтопродуктів (з лютого 2023 року), що походять чи експортуються з росії. Надавати  зазначені послуги можна буде лише якщо нафта або нафтопродукти закуповуються за встановленим граничним рівнем цін або дешевше.

Щоправда, ОПЕК+, з метою збереження і підвищення світових цін на нафту, домовилась про обмеження видобутку нафти на 2 млн. барелів на добу. Це показує наступну точку прикладення зусиь цивілізованого світу.

  • У липні 2022 р. рф видобувала по 10,8 млн. барелів на добу. Через обмеження Євросоюзу рф погрожує у відповідь додатково знизити видобуток на 3 млн. барелів на добу – і це може підвищити світові ціни на нафту.
  • Це підштовхне світ шукати альтернативи і відмовитись від постачання нафти і газу з росії взагалі.

У рамках 8го пакету санкцій європейським компаніям забороняється відкриття крипторахунків, криптогаманців і будь-які послуги зберігання криптовалюти для росіян. Ще у квітні ЄС встановив для росіян обмеження – не більше 10 тис. євро на європейських криптогаманцях. Зараз, відповідно, запроваджується повна заборона.

Хоча заборона стосується європейських компаній, але її вплив може бути більш глобальним. Хоча найбільші криптовалютні біржі, такі як Binance чи Coinbase і зареєстровані в США, але вони також мають структури і в Євросоюзі. І ризикувати європейськими ліцензіями заради російських клієнтів ніхто не буде.

  • Максимальне ускладнення «криптовалютної» опції для росіян є важливим з точки зору їх подальшої фінансової ізоляції.
  • У цій сфері США вже досягли значних успіхів – зокрема, у відмові від використання російської платіжної системи «Мір» багатьма банками Туреччини, Казахстану, Вірменії, В’єтнаму, тощо.
  • Також протягом останніх днів надходять повідомлення про відмови використовувати картки китайської платіжної системи Union Pay, емітованих російськими банками – зокрема, в Іспанії, Чехії, Фінляндії.