Поточна аналітика

Низькій рівень вакцинації населення: неефективна інформаційна політика або як влада буде звітувати за витрачені на вакцинацію кошти

На днях в ЗМІ з’явилася інформація, що Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила додаткове фінансування у розмірі 150 мільйонів доларів США для проекту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинацію в Україні».

  • 120 млн доларів додаткового фінансування допоможуть уряду України закупити 16,5 млн доз вакцин, яких достатньо для вакцинації близько 20% населення. Ця закупівля також дасть змогу 10 млн осіб з пріоритетних груп населення отримати повну вакцинацію проти COVID-19.

  • Інші 30 млн доларів будуть спрямовані на фінансування решти аспектів розгортання кампанії з вакцинації: інформаційні технології, комунікація з громадськістю, посилення можливості, а також закупівля обладнання для забезпечення холодового ланцюга та управління відходами.

В свою чергу, також Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) перерахував Україні 50 мільйонів євро на закупівлю вакцин від COVID-19.

Ще в квітні Україна досягла домовленостей щодо залучення кредиту від МБРР в 90 млн доларів для реалізації проекту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».

Крім того, згідно з меморандумом України з МВФ, до кінця року необхідно прищепити 17 млн осіб. Тобто фінансова підтримка МВФ також залежала від належного проведення вакцинації. Однак, ви встигне Україна провести повне щеплення 17 млн осіб до кінця року?

Станом на 12 грудня 2021 року в Україні з населенням 41 320 тис осіб повністю вакциновано – 12 457 651 або 30,15 %. Це один з найнижчих показників вакцинації в Європі. Крім того, коли в світі активно проводять вакцинацію дітей і підлітків, в Україні на сьогодні лише понад 40 тисяч дітей віком від 12 років отримали щеплення від COVID-19. Також Віктор Ляшко зазначав, що масова вакцинація дітей від коронавірусу може розпочатися після того, як буде вакциновано 50% дорослого населення. Тобто з нашими темпами, мабуть ніколи. Або ж дозволять вакцинувати дітей не досягнувши 50% вакцинації населення.

Виходячи з кількості фінансової підтримки Україні з боку міжнародних донорських та фінансових організацій на боротьбу з COVID-19, складається враження, що міжнародній спільноті вакцинована Україна потрібна більше ніж для української влади.

Згідно одного з опитувань населення 36 % дорослих жителів України не готові вакцинуватися проти коронавірусу. Найбільше тих, хто не бажає робити щеплення, серед молодих людей.

В Україні практично відсутня інформаційна та роз’яснювальна робота щодо необхідності вакцинації, і лише карантинні обмеження щодо вільного пересування та адміністративна та кримінальна відповідальність за підробку сертифікатів вакцинації змусили частину населення зробити щеплення.

Стимулювання з боку влади у вигляді 1 тис грн, також навряд чи допоможуть збільшити кількість вакцинованих, оскільки переважна більшість невакцинованих – це старше покоління, яким також буде важко зрозуміти процедуру отримання цієї тисячі, і ще важче знайти можливість їх витратити на кіно, театри або спортзали.

Отримуючи кошти від міжнародних донорів на збільшення темпів вакцинації, влада буде змушена відзвітувати, на що вона їх витрачала і на скільки ефективно. І, на жаль, під час чергової хвилі захворюваності, існують усі ризики, побачити, що вакцинація в Україні провалена.