Поточна аналітика

Обіцяли «зростанні соціальних виплат» – натомість у Зеленського вирішили вкрасти в українців лікарняні та допомоги у зв’язку з пологами

Українці ще з кінця минулого року залишаються без вчасних виплат лікарняних та декретних через нецільове використання владою Фонду боротьби з Covid-19. Проблема, на яку давно скаржилися люди, стала настільки очевидною, що Фонд соціального страхування змушений був публічно визнати її. Там підтвердили, що заборгованість складає 1,8 млрд грн.

Розтягуючи на нецільові витрати кошти із Фонду протидії поширенню Covid-19, влада намагалася перекласти на ФФСУ видатки на самоізоляцію українських працівників та страхові виплати медикам. У результаті у грудні 2020 року Фонд прийняв на оплату лікарняні на суму 2,4 млрд грн – майже у 3 рази більше, аніж у грудні 2019-го (0,9 млрд грн).

Однак замість того, аби виправляти наслідки власної безвідповідальності, у владі вирішили перекласти тягар відповідальність за неї на звичайних українців.

Так, у Мінсоцполітики розробили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування України». Яким хочуть змінити існуючий порядок видачі та виплати лікарняних, щоб «розвантажити» Фонд соцстраху від проблем і заборгованостей із фінансування лікарняних.

Зокрема, виплата лікарняних з коштів Фонду відтепер буде починатися з 11-го, а не 6-го дня непрацездатності. Відтак перші 10, а не 5, як зараз днів лікарняні змушені буде оплачувати роботодавець.

Фактично це означає збільшення удвічі навантаження на роботодавців в умовах пандемії. На тлі декларацій про підтримку на ділі уряд робить цілком протилежні кроки.

Водночас і самим найманим працівникам буде радикально зменшено розмір лікарняних виплат.

Наприклад, якщо зараз працівникам, які мають страховий стаж до 5 років виплачують 60% їх середньої заробітної платні, то відтепер буде лише 50%. Для тих, хто має стаж 10 років зараз виплачують 100% заробітної платні, а за пропонованими Мінсоцполітики проектом передбачається зменшення виплат до 60%.

Попри наростання в країні демографічної кризи в уряді планують зменшити із 70 до 60 днів також виплати допомоги по вагітності та пологах.

«Європейська солідарність» наголошує, що борги ФССУ породжені нецільовим використанням коштів Фонду боротьби з Covid-19 у минулому році. Адже саме вони мали б компенсувати різке зростання витрат на лікарняні у зв’язку із пандемією.

Відтак, влада має не перекладати наслідки своєї неспроможності на українців, а знайти необхідні додаткові кошти для фінансування лікарняних. Наприклад, шляхом перерозподілу фінансування із тих органів влади, видатки на які були роздуті у бюджеті на 2021 рік (ОПУ, ОГПУ і так далі) та компенсувати за їх рахунок спровокований урядом у 2020 році додатковий дефіцит коштів ФФСУ.