Поточна аналітика

Обіцяна Зеленським «Доступна іпотека 7%» виявилася цілком недоступною для абсолютної більшості українців

Станом на 2 грудня підписано лише 1157 кредитних договорів на 1 млрд грн. Причому, якщо порівняти із даними на початок осені (на 6 вересня), то за 3 місяці в усій країні було укладено лише 372 угоди.

Про те, наскільки це мало, красномовно свідчить той факт, що, за даними Держстату, лише за 9 місяців 2021 року в країні було прийнято в експлуатацію майже 101 тис квартир лише у багатоквартирних будинках.

Але найкраще про те, що абсолютна більшість українців не мають жодних шансів взяти участь у програмі свідчить те, що навіть заявок за увесь час дії програми надійшло лише 1611, зокрема всього 466 з початку вересня.

І це у 40 мільйонній країні, де мільйони молодих родин не мають власного житла.

Фактично, провал програми змушені були визнати і в уряді. Адже 21 жовтня уряд ухвалив рішення про внесення змін до критеріїв, які необхідні для участі в програмі.

Були скасовано обмеження щодо віку житла за межами міст мільйонників, збільшено ліміти перевищення площі, яка тепер може бути на 40% більшою від нормативної. Хоча нормативна площа й так була значною (50 м2 на родину до 2 осіб та 20 м2 на кожного наступного члена сімї).

Проте і це не мало жодного відчутного впливу на збільшення доступності програми для мільйонів українців, які потребують власного житла. З 25 жовтня до початку грудня було укладено лише 180 угод, що суттєво не вирізняється із загальних млявих темпів надання таких кредитів.

«Доступна іпотека» від Зеленського так і залишається показухою та каналом витрати мільярдів бюджетних коштів на недоступну для абсолютної більшості українців програму для обраних.