Поточна аналітика

Обіцянки Зеленського і його «слуг» щодо ремонту приймальних відділень в опорних лікарень у 2020 не виконані – висновки Рахункової Палати

З висновків Рахункової палати України: «Із наданих місцевим бюджетам у серпні–вересні 2020 року 1,7 млрд грн субвенції на реалізацію проектів з реконструкції, капітального ремонту приймальних відділень в опорних закладах охорони здоров’я у госпітальних округах за рахунок коштів Фонду COVID-19 не використано майже 18% коштів, які Казначейство в останній робочий день 2020 року перерахувало до державного бюджету. Станом на 1 січня 2021 року не завершені будівельні роботи на двох третинах об’єктів, не введений в експлуатацію жодний об’єкт, хоча однією з умов надання цієї субвенції було завершення проектів саме у 2020 році».

Крім того, за висновками Рахункової палати, закуплене окремими закладами охорони здоров’я у 2020 році обладнання (рентгенівські системи, комп’ютерні томографи, апарати ультразвукової діагностики, лабораторне обладнання й устаткування, термоконтейнери) більше 4–8 місяців не вводилося в експлуатацію, зокрема через відсутність належно облаштованих приміщень, ліцензій на право впровадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.

Черговий звіт Рахункової палати України щодо використання коштів направлених на боротьбу з Covid-19 виглядає як матеріал для кримінальної справи правоохоронних органів.

Хронологія обіцянок та їх виконання, особливо у складний для медицини час, чітко показує, що Президент Володимир Зеленський, його уряд, і депутати від «Слуги народу» не виконують свої обіцянки стосовно охорони здоров’я. Практично два роки вони годували населення лише обіцянками.

Хронологія піару від Зеленського і його слуг щодо ремонту приймальних відділень в опорних лікарнях.

  • 19 лютого 2020 року президент України Володимир Зеленський заявив, що в 2020 році буде відремонтовано понад 200 приймальних відділень опорних лікарень – саме у відновлених відділеннях мають установити обладнання. Пізніше, 20 жовтня 2020 року, президент України Володимир Зеленський запевнив, що до 2021 року будуть завершені будівельно-ремонтні роботи в 210 приймальних відділеннях.

  • 6 травня 2020 прем’єр-міністр України зазначив, що уряд запускає проєкт будівництва та реконструкції 210 приймальних відділень по всій Україні на суму щонайменше 6 млрд грн. Пізніше Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 8 липня 2020 р. підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я і прийняв постанову, яка дозволяє виділити МОЗ України 5,3 млрд грн. Це кошти з фонду боротьби з COVID-19, які будуть спрямовані на обладнання для відділень екстреної медичної допомоги в опорних лікарнях госпітальних округів.

  • Пізніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 18 червня 2020 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв (відео 4:12) у 2020 році реконструювати 212 приймальних відділень в опорних лікарнях. «Вже в цьому році на виконання доручень президента ми суттєво підвищимо заробітну плату всім медичним працівникам, а також повністю оновимо 212 приймальних відділень опорних лікарень». Але уже 16 грудня 2020 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв (відео: 21:44) на початку 2021 року завершити встановлення обладнання у 210 приймальних відділеннях. «При цьому на наступний рік ми плануємо дооснащення 210 приймальних відділень, вже на початку року, опорних лікарень.

Відповідно до запитів журналістів, станом на грудень 2020 року Офіс Президента і Мінгромад подали суперечливу інформацію:

  • 10 грудня у Мінгромад написали: «131 приймальне відділення, що включено цього року до програми «Велике будівництво», вже готово до встановлення медичного обладнання»;

  • 14 грудня у Офісі Президента написали: «Уже готова половина з 210 обіцяних приймальних відділень екстреної медичної допомоги, які будують з ініціативи Президента України Володимира Зеленського».

  • Тобто, через 4 дні кількість «готових» відділень раптово зменшилась на 26 одиниць. Але, як бачимо, про мінімум 200 готових відділень, станом на середину грудня, мова не йде. І назвати таке звітування якісним та результативним неможливо.

Вже у 2021 році 18 березня і 2 квітня заступник Керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко пообіцяв, що до травня 2021 року будівельно-ремонтні роботи будуть завершені у 200 приймальних відділеннях.

У березні 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль прозвітував, що з 2020 року в опорних лікарнях відремонтовано… 83 приймальних відділення.

29 квітня 2021 року Мінрегіон відзвітував, що завершені будівельні роботи у 154 приймальних відділеннях по всій Україні. А 26 липня 2021 року голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат від парламентської фракції “Слуга народу” Михайло Радуцький зазначив, що на середину липня будівельні роботи реалізовані на 96,5%, повністю готові 176 з 201 приймальних відділень.

Як виявилося, усі ці звіті були лише окозамилюванням.