Поточна аналітика

Обмеження на російський експорт провокують дедалі сильніше знецінення рубля та падіння рівня життя в рф

21 грудня курс російського рубля до долара знизився до 73 рублів за долар, хоча ще 6 грудня становив лише 60 рублів.

Стрімке знецінення рубля чітко корелює із набуттям з 5 грудня санкцій ЄС на російську сиру нафту та цінову стелю на її перевезення для споживачів в інших країнах.

Відповідні обмеження спровокували різке зменшення обсягів експорту нафти д рф та як наслідок поглиблення дефіциту валюти на ринку.

Обсяг експорту морськими маршрутами нафти з рф, за даними Bloomberg, на першому повному тижні після запровадження обмежень (з 12 по 16 грудня) скоротився на 56% порівняно з показником попереднього тижня.

За оцінками експертів навіть при зниженні експорту на 20% і цінах $45-55 за барель доходи бюджету будуть нижчими за очікувані російським урядом. А це означає додаткові труднощі з фінансуванням агресії проти України.

Щоб нейтралізувати загрозу російське керівництво змушене буде стимулювати знеціненння рубля, щоб отримувати більше за кожен долар валютної виручки.

Раніше антиросійські санкції вели переважно до ускладнення імпорту товарів до рф та забезпечували навіть певний надлишок валюти, що сприяло штучному зміцненню курсу рубля.

Однак тепер цей перекіс виправлено. При цьому обмеження на імпорт низки товарів до рф, яке входить до низки пакетів санкцій проти росії, включно із нещодавнім, дев’ятим, призвело до того, що вартість імпорту таких товарів з використанням альтернативних каналів також значно зросла.

І тепер, коли й курс іноземної валюти в рф також повернувся від штучного зниження до досить стрімкого зростання, можна очікувати нову хвилю інфляції та зниження рівня життя більшості росіян.