
російські продовольчі компанії заявляють, що цього року у них почалися проблеми через блокування їх участі в тендерах, а також різкі скорочення закупівель продовольства за лінією Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН. Цю ж інформацію підтвердили і в постійному представництві рф при ВПП ООН у Римі.
Основна причина цієї тенденції – позиція основних донорів ВПП ООН, які вимагають, аби їхні кошти не витрачалися на закупівлю товарів у російських компаній. Згідно зі статутом ВПП ООН, така можливість є, оскільки внески є добровільними і донори можуть формулювати вимоги щодо розпорядження коштами, які вони надають.
Передовсім, із проблемами зіткнулися постачальники борошна – зокрема, компанії «Русскіє мєльніци» і «Грей Холдинг». Компаніям перестають надсилати запрошення до участі в тендерах, також при заповненні документації потрібно вказувати країну походження товару і після того як вказується рф, відбувається блокування заявки.
В представництві рф в ВПП ООН вже піднімають галас, називаючи позицію донорів «підлістю», яка призведе до збільшення смертності від голоду в окремих країнах.
рф вже близько 20 років брала участь у Всесвітній продовольчій програмі ООН (і використовувала це у т.ч. у власних політичних цілях). Близько 20% усіх зовнішніх поставок ВПП ООН забезпечували саме компанії з рф – передовсім, постачаючи борошно, соняшникову олію, горох, тощо. Такий високий відсоток участі російських компаній був зумовлений тим, що вони намагалися потроху демпінгувати на тендерах ВПП ООН, пропонуючи свою продукцію на 10-15% дешевше.
Відлучення рф від ВПП ООН, виходячи із частки залучення російських компаній до програм і із щорічного бюджету ВПП ООН, може коштувати російським продовольчим компаніям 2,8-3 млрд. доларів додаткової виручки.
Основна схема роботи ВПП ООН полягала у закупівлі продуктів харчування на тендерах за гроші донорів програми із подальшою передачею як гуманітарної допомоги бідним країнам. Традиційно найбільшими реципієнтами товарів за Всесвітньою продовольчою програмою ООН були африканські країни (передовсім, Судан, Сомалі, Зімбабве), а також Афганістан, Сирія, Ємен, Палестина, окремі країни Центральної Азії (Таджикистан, Киргизстан), тощо.
Загалом ВПП ООН – це, імовірно, найбільша гуманітарна організація в світі, яка працює в 120 країнах ще з 1961 р. Її діяльність фінансується за рахунок добровільних внесків – як урядів країн, так і фізичних і юридичних осіб. У 2022 р. загальна сума пожертв до ВПП ООН склала 14,2 млрд. доларів. Більше половини з цієї суми забезпечили США (7,2 млрд.). Також найбільшими донорами були Німеччина (1,7 млрд. доларів) і Євросоюз (0,7 млрд.). Внесок рф у ВПП ООН у 2022 р. був відносно невеликим – лише близько 0,03 млрд. доларів.
Раніше, наприкінці травня 2024 р. Євросоюз прийняв рішення запровадити з 1 липня 2024 р. по суті «заборонні мита» на імпорт зерна з рф і Білорусі – у розмірі 95 євро за тонну.
У Раді Євросоюзу заявили, що нові мита спрямовані на запобігання «дестабілізації європейського зернового ринку», а також на «зупинення незаконно привласненого зерна, яке було вирощено на території України». Як заявив міністр закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб, «це новий спосіб посилити нашу солідарність з Україною».
Єврокомісія оцінювала експортні поставки зерна з рф до ЄС у 2023 р. на рівні 1,3 млрд. євро.