
Останнє опитування підприємств Національним банком України вказує на погіршення ситуації у бізнес-середовищі країни.
Очікування щодо найближчого майбутнього відображають кілька ключових показників. Серед них – значні ризики безпеки, руйнування виробничих потужностей, логістичні обмеження експортерів та звуження інвестиційного попиту. Відновлення зростання цін на пальне, дефіцит кваліфікованих кадрів також відіграють важливу роль у загальному негативному настрої серед підприємств.
Сектори економіки реагують по-різному на цю ситуацію. Підприємства будівництва тепер висловили очікування погіршення результатів своєї діяльності, враховуючи проблеми з кадрами та зменшенням обсягів будівництва.
Підприємства промисловості, незважаючи на оптимізацію виробничих і логістичних ланцюгів, також не виражають очікувань на покращення ситуації через сподівання скорочення робочої сили.
У той час як підприємства сфери послуг висловлюють песимістичні очікування стосовно нових замовлень та збільшення чисельності працівників, підприємства торгівлі залишаються відносно оптимістичними, що обумовлено сталим внутрішнім попитом та стабільним функціонуванням енергетичної системи.
Загалом, падіння очікувань ділової активності вимагають від уряду уваги та здійснення ефективної стимулюючої політики.
Зокрема, Уряд може сприяти збільшенню інвестицій, надаючи податкові пільги, створюючи сприятливі умови для бізнесу та залучення іноземних інвесторів. Це може відбуватися через надання фінансової допомоги, кредитування за пільговими умовами, програми грантів.
Центри зайнятості разом із закладами освіти мають розширити та розвивати програми, спрямовані на підвищення кваліфікації та перекваліфікацію працівників, що змогло б допомогти зменшити дефіцит кваліфікованих кадрів.
Ще одним із заходів політики уряду, який часто нехтується діючою владою, це діалог з бізнес-спільнотою. Важливо підтримувати комунікацію з представниками бізнесу, щоб зрозуміти їхні потреби та пропозиції для поліпшення ситуації.