Поточна аналітика

Очікується суттєве падіння видобутку нафти в рф в І кварталі

Згідно із січневим прогнозом Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), який цитує російський «Коммерсант», протягом І кварталу 2023 р. пропозиція нафти буде перевищувати попит. А отже, можна зробити висновок з цього прогнозу, підстав для суттєвого подорожчання нафти – і у т.ч. російської URALS – поки немає. Але з середини 2023 р. ситуація почне змінюватися – за прогнозом, у ІІ кварталі попит і пропозиція на нафту збалансуються, а вже з ІІ половини 2023 р. попит перевищуватиме пропозицію і починаючи з кінця І кварталу ризики підвищення ціни зростають.

Це певною мірою відображає інформація Reuters, яка зафіксувала у п’ятницю зростання березневих ф’ючерсів на нафту Brent на 0,3% (на 0,26 долара до 86,42 доларів за барель)

Загалом за прогнозом МЕА, світовий попит на нафту цього року зросте на 1,9 млн. барелів на добу – до 101,7 млн. барелів (порівняно з попереднім прогнозом показник підвищено на 0,08 млн. барелів на добу). Основним драйвером зростання буде, як очікується, послаблення коронавірусних обмежень і зростання попиту з боку Китаю, що вже чинить певний тиск на ціни. Також підвищенню світових цін на нафту в майбутньому може сприяти послаблення монетарної політики ФРС щодо підтримки долара.

А от пропозиція нафти, згідно з прогнозом, цього року зростатиме повільнішими темпами – лише на 1 млн. барелів на добу – до 100,1 млн. барелів. Нагадаємо, у 2022 р. мало місце різке зростання пропозиції нафти – відразу на 4,7 млн. барелів на добу. Показово, що гальмування пропозиції нафти забезпечує саме рф. Бо по інших великих гравцях – як всередині ОПЕК+, так і поза нею – спостерігається зростання. Зокрема, очікується, що США цього року – як і минулого – оновлять рекорд пропозиції нафти – очікується, що цього року видобуток нафти в США може зрости на 1,6 млн. барелів на добу до 12,5 млн. І цей показник дозволить США навіть обігнати за видобутком нафти Саудівську Аравію. Також зростання поставок очікується з боку Канади, Бразилії, Норвегії, Гайани.

На рф, за оцінкою МЕА, у грудні видобуток нафти разом з конденсатами склав 11,2 млн. барелів на добу – це на 0,19 млн. менше, ніж до початку повномасштабного вторгнення (суто нафти – 9,77 млн. – падіння на 0,03 млн. барелів на добу порівняно з листопадом).

За прогнозом МЕА, видобуток нафти і конденсату в рф до кінця І кварталу 2023 р. знизиться на 1,6 млн. барелів на добу (порівняно з довоєнним періодом – лютий 2022 р.) і в середньому у 2023 р. складе 9,7 млн. барелів на добу.

Експорт нафти з рф у грудні скоротився на 0,2 млн. барелів на добу до 7,8 млн. барелів (у т.ч. по сирій нафті падіння на 0,27 млн., по нафтопродуктах – зростання на 0,08 млн.). У грудні рф експортувала 1,9 млн. барелів на добу до Китаю, 1,6 млн. – до Індії, 0,4 млн. – до Туреччини і ще 1,7 млн. – на невідомі напрямки. Протягом останніх 4 тижнів рф намагається максимально посилити експорт своєї нафти морським шляхом, користуючись тим, що ціна на URALS зараз явно нижча за цінову стелю в 60 доларів (що є аргументом для її перегляду в бік зниження), а також свій танкерний флот, який рф минулого року суттєво розширювала (була інформація, що російські структури в 2022 р. купили 109 танкерів – здебільшого тих, які вже були у вжитку).

Середня ціна на російську нафту URALS за останній місяць (з 14 грудня до 14 січня) склала 46,82 долари за барель (середня за грудень – 50,47 долари, середня за 2022 р. – 76,09 долари).

За оцінкою МЕА, доходи рф від експорту нафти і нафтопродуктів у грудні склали 12,3 млрд. доларів – це на 3 млрд. доларів менше, ніж у листопаді і це найнижчий місячний показник, починаючи з лютого 2021 р. МЕА пов’язує таке сильне падіння доходів рф як з падінням фізичних обсягів експорту (на 0,2 млн. барелів на добу), так і рекордним дисконтом на російську нафту, який у грудні сягав 40 доларів на барелі.

  • Якщо середня ціна на російську нафту URALS у 2023 р. триматиметься на рівні грудневої ціни (50,47 долари за барель) втрати федерального бюджету рф сягнуть 2,1 трлн. рублів. А, зважаючи на анонсоване російськими урядовцями скорочення видобутку (на 0,5-0,7 млн. барелів на добу) – втрати можуть сягнути 2,9 трлн. рублів – тобто замість запланованих нафтогазових доходів до бюджету рф у 8,9 трлн. рублів – відповідно 6,8 трлн. або за умов скорочення видобутку – 6 трлн. рублів).

Втрати рф у грудні 2022 р. могли б бути ще вищими, але ситуацію для них трохи врятував експорт нафтопродуктів. За грудень експорт нафтопродуктів з рф сягнув рекордних показників – 1,2 млн. барелів на добу. У т.ч. 0,72 млн. барелів – до країн Євросоюзу.

Це пояснюється формуванням запасів нафтопродуктів напередодні запровадження 5 лютого 2023 р. санкцій проти російського бензину і дизпалива. Імовірно, схожа тенденція – значні показники експорту саме російських нафтопродуктів – матиме місце і в січні 2023 р., до запровадження у лютому проти них санкцій ЄС.