
Американська брокерська компанія Interactive Brokers (IB) – почала закривати рахунки громадян рф.
Interactive Brokers – один з потужних гравців на світовому фондовому ринку. Станом на початок повномасштабної війни рф проти України, Interactive Brokers мала 1,76 млн. клієнтів із загальними активами близько 348,5 млрд. доларів. Interactive Brokers є одним із власників чиказької біржі OneChicago і одним із засновників бостонської біржі Boston Options Exchange.
За минулий рік, цей брокер, якого було створено ще у 1977 р., заробив понад 4,3 млрд. доларів доходу. Він працює в понад 30 країнах світу. І в рф в Interactive Brokers станом на початок повномасштабної війни було понад 10 тис. клієнтів із загальними активами на понад 100 млн. доларів.
До повномасштабної війни Interactive Brokers користувалася популярністю в росіян, для яких це була можливість інвестувати, передовсім, в цінні папери провідних американських компаній.
У той же час, навіть ще до повномасштабної війни надходило чимало скарг росіян, що, мовляв, їхні рахунки закривали з різних причин – передовсім, якщо росіяни примудрялися заходити на онлайн-рахунки брокера з території окупованого Криму або окупованої частини Донбасу.
Також після початку повномасштабної війни Interactive Brokers припинили приймати рублі на поповнення рахунків і заборонили росіянам купівлю європейських цінних паперів.
Але останнім часом закриття брокерських рахунків росіян у Interactive Brokers набуло масового характеру. Зокрема, чимало клієнтів з рф отримали повідомлення від IB про те, що “у зв’язку з недавнім аналізом, невисокою вартістю активів та необхідністю виконання додаткових перевірок” їхні рахунки може бути закрито. І про те, що “цей захід частково зумовлений країною проживання та характеристиками рахунку“.
По таких рахунках було обмежено торгівлю – зокрема, можливо було лише зменшити або закрити позиції, але не збільшити та не створити нові.
Передовсім, під ризик закриття потрапили рахунки з невеликими залишками чи оборотами, а також рахунки, які здебільшого використовувалися з цілями радше транзиту коштів, а не інвестування.
Також у зоні ризику особи, які постійно змінювали рахунки, країни банків, адресу для введення та виведення коштів, і ті, в кого резидентство не збігається з адресами для введення та виведення коштів на рахунки.
Значна частина брокерів зі світовим ім’ям перестали працювати з росіянами. Тим не менш, з ними ще продовжують працювати окремі брокери на Кіпрі, ОАЕ, в країнах Євразійського економічного союзу.
У березні 2024 р., було зафіксовано масові закриття банками Швейцарії (у т.ч. провідними UBS i Credit Suisse) рахунків росіян (навіть за наявності другого паспорту), а також осіб, які здійснювали платежі до рф.
Також раніше повідомлялося про масові закриття рахунків росіян і російських компаній (або відмову у відкритті рахунків такими компаніями) банками Китаю, Туреччини, ОАЕ тощо.