Поточна аналітика

Щодо питання грудневого обміну полоненими у 2020 році

  • Через рік після Паризької зустрічі 9 грудня 2019 року ситуація щодо врегулювання питання Донбасу жодним чином не покращилася, навіть не відбувся традиційний грудневий обмін полоненими і незаконно утримуваними особами.
    • Відповідно до «Загальних узгоджених висновків Паризького саміту в Нормандському форматі 9 грудня 2019 року», «Вони (держави-члени Нормандського формату) заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених», при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб».
  • При тому голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук нещодавно заявив, що без бажання ОРДЛО та Москви обміну до кінця 2020 року не буде. При тому, що українська сторона, як виявилось, подала на обмін лише список з 11 осіб, а не пропонувала «всіх на всіх».
  • Насправді, в Росії ніколи не було і не буде бажання видавати українців Україні. Росія йде на обмін лише тоді, коли в України є «якісний обмінний фонд».
  • Минулого року В.Зеленський у грудні видав у рамках обміну ключових фігур, які цікавили Росію. Насамперед, це стосується «командира ППО» міста Сніжне Володимира Цемаха, якого 27 червня 2019 року українські спецслужби викрали в Сніжному; Цемах був ключовим свідком у збитті Боїнга Малайзійських авіаліній у небі Донбасу. Ще одна група, важлива для Росії, яку видав В.Зеленський, – екс-беркутівці Павло Аброськін, Олександр Маринченко, Сергій Тамтура, Сергій Зінченко, Олег Янишевський, які звинувачувалися у розстрілі Небесної Сотні. Крім того, по обміну Росії були передані Сергій Долженков, одеський антимайданівець, організатор нападу на проукраїнську демонстрацію 2014 року, харківські антимайданівці, які підірвали МОНку біля Палацу спорту в Харкові у 2015 році – Сергій Башликов, Володимир Дворніков, Віктор Тетюцький. І ще кілька знакових для Росії фігур проросійського руху. Фактично, після грудня 2019 року «якісний обмінний фонд», який міг би зацікавити Росію, був вичерпаний. І не поповнювався.
  • Водночас Україні вкрай необхідний обмін незаконно утримуваними людьми. За інформацією Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Росія незаконно утримує 130 українських громадян. З них – 111 (у тому числі 76 кримських татар) утримують у місцях позбавлення волі (виправних колоніях та слідчих ізоляторах), а 19 – обмежені в свободі пересування (засуджені умовно, перебувають під домашнім арештом, на примусовому лікуванні, під адміністративним наглядом).
  • Ситуацію з обміном могла врятувати операція СБУ з виманювання найманців ПВК «Вагнер». Йдеться про операцію з затримання 28 російських найманців, які брали участь у бойових діях на Донбасі проти України. За інформацією, яка просочилася в пресу, у складі групи планували затримати — двох терористів, причетних до знищення «Боїнга» МН-17 під Торезом; одного терориста, причетного до знищення Іл-76 в Луганському аеропорту; одного терориста, причетного до знищення АН-26 поблизу Луганська. У випадку, якби з Офісу президента В.Зеленського не стався витік інформації по цю операцію, Україна б отримала дуже «якісний обмінний фонд», ми б могли обміняти не менше половини незаконно утримуваних українських громадян – українців, кримських татар, росіян.
  • Після закритого засідання комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки 7 грудня 2020 року, де за словами журналістів,  заслухали свідчення полковника Ю. – командира спецпідрозділу, співробітника Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО), який безпосередньо керував спецоперацією із захоплення бойовиків ПВК “Вагнер” у Білорусі, який підтвердив депутатам факт її проведення, стає очевидним, що операція з захоплення російських найманців була «злита» українськими посадовцями з Офісу президента, а з нею «злитий» і грудневий обмін полоненими.