Поточна аналітика

Остін про деякі підсумки ролі США у допомозі Україні у 2022-24 рр.

7 грудня 2024 р., виступаючи на III на Форумі національної оборони імені Рейгана міністр оборони США Ллойд Дж. Остін фактичн підбив підсумки свого перебування на посаді та ролі США у протидії російській агресії.

Найбільшого резонансу в українських ЗМІ отримала інформація, яка, фактично підтверджує дані Генерального штабу ЗСУ щодо втрат російської окупаційної армії в Україні.

  • За словами Остіна, росія втратила щонайменше 700 тис. військових вбитими і пораненими з початку вторгнення в Україну в лютому 2022 р., втрачаючи щодень не менше 1 тис. А військові витрати Кремля вже перевищили $200 млрд. Остін назвав ці цифри «приголомшливою ціною за дурість путіна», яку росія платить за свою агресію. Він підкреслив, що втрати росії лише за перший рік розпочатої путіним війни були більшими, ніж втрати Москви в усіх конфліктах після Другої світової війни разом узятих.
  • Міністр оборони США анонсував надання нового пакету допомоги Україні в межах Ініціативи сприяння безпеці Україні (ICAI) вартістю майже $1 млрд. Цей пакет має забезпечити Україну більшою кількістю безпілотників, ракет для систем HIMARS і підтримкою для технічного обслуговування наданої техніки.
  • Він підкреслив, що з лютого 2022 року загальна допомога США на безпеку Україні сягнула понад $62 млрд.

Але варто акцентувати увагу на ще кількох важливих тезах, які містилися у промові Остіна.

Так, Остін  наголосив на важливості протидії Кремлю та підтримці України. Він відзначив успіхи Міжнародної контактної групи (т. зв. формат «Рамштайн»), яка забезпечила Україну понад $57 млрд прямої безпекової допомоги. Сполучені Штати поставили дві батареї Patriot, 24 ракетні системи HIMARS, тисячі одиниць бронетехніки та мільйони  –артилерійських боєприпасів, ставши, як висловився міністр, «арсеналом української демократії».

  • У рамках цієї групи США згуртували близько 50 країн, які вже 24 рази збиралися в очному та дистанційному форматі. За словами Остіна, це найрезультативніша глобальна коаліція з часів президента Джорджа Буша-старшого та вторгнення Іраку в Кувейт у 1990 році. Остін визнав, що у відсотках від ВВП більше десятка членів Контактної групи надають Україні більше допомоги у сфері безпеки, ніж Сполучені Штати. При цьому США залишаються найбільшим донором військової, гуманітарної та фінансової допомоги Україні у абсолютних цифрах.

Серед досягнень цих трьох років Остін назвав також постання сильнішої, більшої та загартованішої НАТО. Посилився східний фланг НАТО. До Альянсу приєдналися століттями нейтральна Швеція, а також Фінляндія. Остін наголосив: війна путіна була не результатом розширення НАТО, а причиною розширення НАТО.

Останні роки також принесли історичне збільшення щорічних витрат на оборону в НАТО — майже на $80 млрд. Усі союзники по НАТО у 2006 р. погодилися витрачати щонайменше 2% свого ВВП на оборону. Але  якщо у 2014 р. лише три союзники досягли цієї мети, у 2021 р. це зробили лише шість союзників, то 2024 р. рекордні 23 члени НАТО досягають цієї мети.

Наведені цифри демонструють високий рівень глобальної підтримки України у її протистоянні агресору.

Багато в чому вона стала можливою саме завдяки США, які об’єднали біля 50 країн світу у форматі «Рамштайн», стали ключовим донором і гарантом постачання передових систем озброєння, таких як HIMARS і Patriot, що критично важливо для обороноздатності України. І це свідчить про значущість українського питання у світовому порядку денному.

Розширення та посилення Альянсу збільшує безпеку регіону та створює додаткові можливості для України щодо взаємодії з Альянсом.

Залучення міжнародних ресурсів дозволяє Україні адаптувати свої Збройні сили до стандартів НАТО та зміцнювати свій оборонний потенціал. Зараз Україна поступово інтегрується у глобальні системи безпеки та оборони, що відкриває більші можливості для майбутнього членства в НАТО або посилення партнерства з Альянсом у найближчій перспективі.