Поточна аналітика

Партнерські стосунки України і США гальмуються через покривання топ-корупції президентом Зеленським

Держсекретар Ентоні Блінкен 8 червня 2021 року вніс суттєве (і конкретне) уточнення щодо умов зустрічі Байдена з Зеленським влітку 2021 року. Виявилося, що Сполучені Штати розраховують побачити результати у боротьбі з корупцією та реформі корпоративного управління в Україні до зустрічі Джо Байдена та Володимира Зеленського у Вашингтоні. Також Блінкен чітко вказав: «Ми маємо побачити, як люди, причетні до корупційних дій, дійсно притягуються до відповідальності, що надішле потужний сигнал про те, що це не лише слова на шматку паперу».

США ще раз нагадали, що вони вірять не в «тріскотню» спікерів Офісу Президента про боротьбу з корупцією, а в реальні дії влади. А реальні дії влади такі: повний імунітет олігарха Ігора Коломойського, проти якого досі не розпочато кримінального переслідування. І це попри те, що у США його звинувачують у відмиванні 5,5 млрд. дол., виведених з Приватбанку; попри те, що у березні 2021 року проти Коломойського введені санкції США. Тут і корупціонер О. Татаров, який, не зважаючи на прямі докази участі у корупційних і службових злочинах, досі перебуває в керівництві Офісу Президента України і якого Офіс Президента і особисто Зеленський рятували від тюрми; і корупціонер П. Вовк, який досі сидить в суді, а не в СІЗО.

Крім того, це фактична ліквідація корпоративного управління в державній монополії «Нафтогаз Україна», що було візитною карткою антикорупційної боротьби при Петру Порошенку і успіхів боротьби України з «Газпромом»; це заблокована судова реформа, якій був даний потужний старт у 2016 році при Порошенку, а 2 останні роки вона повністю загальмована; це незалежність Національного банку, яку Зеленський разом з Коломойським остаточно ліквідували влітку 2020 року.

Зеленський має зрозуміти: США – наддержава, яка сьогодні є чи не єдиним ключовим гарантом України проти агресії Росії, – «відосам» не вірить. Вона вірить лише реальним діям. З корумпованою Україною США розмовляти не будуть.