Поточна аналітика

Перевірки бізнесу під час війни йдуть повним ходом, і в перспективі їх може стати ще більше

З початку повномасштабного вторгнення рф найбільший маркетплейс країни Rozetka держоргани перевіряли 97 разів. Зі слів співвласника Rozetka Владислава Чечоткіна:

  • «Я не розумію, якою взагалі є стратегія у держави щодо підходу до бізнесменів. Інвестицій немає, кредитів немає, військові ризики – величезні. Податковий тиск в Україні цілком порівнянний з Європою. До того ж дуже активізувалися перевіряльники… Визначимо, яким є план в української держави. Ми хочемо зачистити існуючий бізнес в Україні, щоб потім прийшли західні інвестори та розвивали нашу країну?»

У складних нинішніх умовах в Україні більшість підприємців і бізнесу намагається вижити. Бізнес потребує від держави допомоги і, як мінімум, зниження тиску, аби утримати співробітників, сплачувати їм зарплати, і платити податки до бюджету. Більше того, бізнес і підприємці здійснюють велику підтримку ЗСУ і волонтерів.

Однак, деякі законодавчі ініціативи з боку уряду і народних депутатів просто лякають бізнес через ризики здійснення ще більшої кількості перевірок і відповідно тиску.

9 грудня 2022 року на засіданні Комітету ВРУ з питань економічного розвитку було підтримано до другого читання законопроект №6134 «Про захист прав споживачів» та, за словами бізнесу, включено пропозиції (котрі раніше не обговорювались, хоча робота над документом велась майже 4 роки в робочих групах), які несуть ризики для українських підприємців, нівелюють курс держави щодо дерегуляції підприємницької діяльності і не повною мірою узгоджуються з європейськими нормами.

Цим законопроектом, серед іншого, передбачається створення двох уповноважених органів, які будуть, на думку бізнесу, певним чином монопольними. Йдеться про Спілку громадських об’єднань споживачів та Комісію з позасудового врегулювання спорів. Вони матимуть розширені повноваження контролю за діяльністю бізнесу та притягненням до відповідальності.

Водночас, для суб’єктів господарювання визначається додаткове адміністративне та фінансове навантаження, контролювати яке будуть вказані структури. На думку представників Європейської бізнес асоціації, розширені повноваження несуть загрозу втручання у внутрішню господарську діяльність бізнесу, упередженого підходу до визначення розміру збитків тощо.