Поточна аналітика

Перш, ніж підвищувати податки, треба проаналізувати альтернативи

Український уряд розглядає підвищення податків, зокрема ПДВ та військового збору, для покриття військових потреб, які оцінюються у розмірі 400-500 млрд грн. Очікується підвищення військового збору з 1,5% до 5%, а також можливе запровадження такого ж збору для ФОП. Підвищення ПДВ розглядається на рівні 2-3%. За оцінками, підвищення військового збору може принести додатково 90-100 млрд грн на рік, а підвищення ПДВ на 1% – близько 40 млрд грн.

Влада продовжує демонструвати нездатність ефективно використовувати наявні бюджетні кошти. Замість того, щоб шукати шляхи оптимізації витрат та боротьби з корупцією, вони вирішили знову покласти на плечі українцям, підвищивши податки. Немає жодних гарантій, що додаткові кошти, отримані від підвищення податків, будуть використані ефективно та прозоро. Ми вже бачили безліч випадків розкрадання та нецільового використання бюджетних коштів. Уряд повинен надати чіткий план використання додаткових коштів, а також забезпечити прозорий контроль за їх витрачанням.

Перш, ніж переходити до підвищення податків, треба пересвідчитись, що наявні ресурси витрачаються ефективно. На цьому наполягає народний депутат від «Європейської Солідарності» Ніна Южаніна. А якщо вже вести мову про підвищення податків – то після ретельного аналізу кращий сценаріїв. Наприклад, із запровадженням прогресивної шкали військового збору – чим вище дохід, тим вищий збір. І спрямовувати залучені кошти виключно на фінансування Збройних Сил – щоб знов не мати справу з черговим «крадівництвом».

До того ж, як зазначає колишня голова НБУ Валерія Гонтарева, реформатор банківської системи України за президентства Петра Порошенка – нині маємо справу з неефективною фінансовою, монетарною політикою влади. Наслідок – неприродні прибутки банків і стагнація реального сектору.

Усі ці проблеми мають бути вирішені – і це принесе надходження, більші, ніж примітивне підвищення податків.

Замість того, щоб підвищувати податки, уряд повинен нарешті взятися за боротьбу з корупцією та оптимізацію витрат в оборонному секторі. Уряд має провести незалежний аудит оборонних закупівель та притягнути до відповідальності винних у розкраданні коштів. Уряд повинен переглянути систему закупівель та запровадити прозорі механізми контролю за витрачанням коштів.

Підвищення податків матиме негативний вплив на українську економіку та призведе до зниження рівня життя населення. Збільшення податкового навантаження на бізнес призведе до скорочення робочих місць та зниження інвестиційної привабливості України. Відповідно, уряд повинен шукати альтернативні шляхи фінансування воєнних потреб, які не будуть лягати тягарем на плечі українців.

Уряд повинен ефективно використовувати міжнародну допомогу, забезпечивши її прозоре та ефективне витрачання.

Нинішня влада показала, що не здатна налагодити ефективну роботу за цими напрямками. Чим швидше знайдеться 230-240 народних депутатів, які усвідомлять необхідність створення професійного уряду національної єдності – тим менших втрат зазнає Україна.