Поточна аналітика

Песимізм українців щодо влади зростає

Three exclamation marks on red background. Important information concept, warning. Keep attention sign.

Практично в усіх сферах спостерігається зростання песимізму українців щодо свого майбутнього за цієї влади.

Так, за результатами щомісячного опитування НБУ підприємств щодо визначення індексу очікувань ділової активності (ІОДА), бізнес у січні ще більше погіршив оцінки щодо економічної діяльності своїх підприємств.

У січні 2022 року ІОДА становив 40.5 порівняно з 48.6 у грудні 2021 року, що є найменшим значенням за останні 12 місяців.

Підприємства всіх секторів економіки, залучені до опитування, прогнозували подальше зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі суттєвого подорожчання сировини, матеріалів і товарів постачальників.

Ситуація у бізнесі є лише відображенням ширших негативних процесів.

Українці на загал не очікують суттєвих поліпшень у 2022 році. Відповідно до дослідження Gallup International щодо очікувань у 2022 році, яке в Україні проводили КМІС та фонд «Демократичні ініціативи», населення України у своїй більшості сповідує песимізм щодо свого майбутнього: 38% вважає, що 2022 рік буде гіршим за 2021-й (загалом у світі так вважають 28% опитаних).

У загальному рейтингу з 44 країн за Індексом надії Україна посідає 37 місце з показником -13%. Таким чином завдячуючи «веселій» владі українці входять до топ-10 найнещасливіших націй світу.

Серед українців частка тих, хто схиляється до того, що від 2022 року варто очікувати лише економічних труднощів, теж становить абсолютну більшість (53%).  Загалом у світі таких 41%. Лише 10% українців вірять у економічне процвітання. 31% вважає, що все залишиться як є.

Це не дивно, адже, відповідно до даних опитування Центру Разумкова,  у половини українців за останній рік суттєво погіршилось матеріальне становище. І лише 7,8% вважають, що воно покращилося.

Головними причинами економічних негараздів в Україні опитані найчастіше називають некомпетентність влади (37,2%) та високий рівень корупції (34,3%).

52,9% вважають, що президент та його уряд не здатні знайти ефективні рішення для подолання економічних проблем, і лише 8,4%  – що вони знаходять ефективні рішення для подолання економічних проблем. Йдеться, мабуть про Коломойського та топ-менеджмент його підприємств, учасників картельної змови на «великому крадівництві», оточення президента, чиновників та членів їхніх сімей.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings теж не подіялє оптимізму чинної влади щодо наслідків її діяльності і знизило прогноз зростання ВВП України в 2022 році до 2,9% з 3,9% в торішньому серпневому огляді через уповільнення зростання реальної заробітної плати і приватного споживання, зниження внутрішнього попиту в умовах підвищеного геополітичного ризику і високої ціни на газ.

За прогнозами Fitch, інфляція залишиться на рівні близько 10% принаймні у першому півріччі 22-го року (з подальшим підвищенням ставки НБУ на 200 б.п. до 12%).

Такі прогнози відповідають поточним тенденціям в Україні: інфляція не знижується, ціни продовжують зростати.

За повідомленням Державної служби статистики зростання споживчих цін в Україні у січні 2022 року прискорилося до 1,3% з 0,6% у грудні та 0,8% у листопаді 2021 року.

Нагадаємо, що у 2021 році інфляція в Україні зросла до 10%. Для порівняння, у 2019 році інфляція складала 4,1%.