Поточна аналітика

Після теракту на рф почалися масові рейди і депортації трудових мігрантів

Незважаючи на відчайдушні спроби російської влади прив’язати теракт в «Крокус Холі» (Московська область, теракт стався ввечері 22 березня 2024 р.) до України, а також оперативну соціологічну інформацію (дослідження OpenMinds) про те, що більше 50% росіян повірили путінській пропаганді про зв’язок теракту з Києвом (27% вважають, що теракт здійснила «Ісламська держава»), тим не менш, навіть дії самої російської влади вказують на те, що реальних винуватців кремль шукає серед громадян країн Центральної Азії, передовсім, Таджикистану.

Як повідомляють російські ЗМІ, в окремих містах рф вже почалися масові депортації громадян Таджикистану з території рф. Лідером за останній тиждень став Санкт-Петербург. Там місцеві суди лише за тиждень прийняли рішення про депортацію 418 громадян Таджикистану, ще 48 мають заплатити штраф і протягом 5 днів самостійно залишити рф. Основна офіційна причина – порушення міграційного законодавства. Цьому передували масові перевірки автомобілів на понад 30 дорогах, що ведуть до міста.

Також інформація про депортацію трудових мігрантів протягом останнього тижня фіксувалася і в інших регіонах рф – зокрема, в Тверській, Красноярській, Астраханській, Саратовській областях, на Сахаліні, тощо.

Ситуацію помітила вже і влада Таджикистану. Зокрема, заступниця міністра праці Таджикистану Шахноза Нодірі заявила, що почався відтік таджицьких трудових мігрантів з рф. Вона також повідомила про наявну інформацію щодо масових утисків громадян Таджикистану в рф на побутовому рівні, на погрози, тощо. Також повідомлялося, що продажі авіаквитків з Таджикистану до рф після теракту впали на третину.

У грудні 2023 р. путін заявляв, що в рф близько 10 млн. трудових мігрантів. У середині 2021 р. МВС рф заявляв, що в рф перебувало 3,6 млн. мігрантів (але тоді цифра дійсно могла бути меншою, хоч і не настільки, – через пандемію коронавірусу). Тоді лідерами серед постачальників трудових мігрантів до рф були Узбекистан (близько 46% від загальної кількості трудових мігрантів в рф), Таджикистан (майже 23%) і Киргизстан (10,5%).

Таджикистан, за статистикою, є найбіднішою державою колишнього СРСР. І понад 650 тис. громадян Таджикистану працюють за кордоном, в основному в рф (близько 627 тис.).

Незважаючи на заяви російської влади про «українські корені» теракту, в російських соцмережах (у т.ч. на «Z» пабліках) шириться хвиля ненависті до мігрантів з Центральної Азії. І російська влада із задоволенням заграє з такими настроями.

У той же час, наступом на трудових мігрантів рф посилює одну з ключових проблем своєї економіки – серйозний дефіцит робочої сили. 20 лютого 2024 р. путін заявив, що рф не вистачає 2,5 млн. працівників.  З рф надходять відомості, що є суттєвий дефіцит кваліфікованих працівників. Зокрема, це стосується логістики. Дуже багато працівників відтягнув на себе військово-промисловий комплекс, частину – окупаційна армія рф, до того ж більші кошти можна заробити на окупованих територіях України, аніж в багатьох регіонах рф. Тому, наприклад, логістичні компанії жаліються, що у них близько третини автопарку простоює – саме через дефіцит водіїв.

Вважається, що одна з основних причин, через яку путін не проводить додаткову мобілізацію, незважаючи на суттєві втрати росіян на фронті – це ризик посилення дефіциту робочої сили – і через відтягнення її на мобілізацію, і через ризики різкого посилення еміграції (причому саме кваліфікованих працівників) з рф за кордон – як це і сталося восени 2022 р.

Загальна кількість працівників-чоловіків віком від 20 до 50 років, яка в першу чергу може потрапити під мобілізацію, оцінюється російськими експертами приблизно в 30 млн. осіб, з яких близько 10 млн. можна вважати відносно кваліфікованою робочою силою. Потенційний негативний вплив додаткової хвилі мобілізації (мобілізація плюс відтік за кордон) оцінюється в цифру до 1 млн. осіб.