Поточна аналітика

Після витіснення із європейського ринку російських газу, вугілля та нафтопродуктів в G-7 готуються відмовитися і від російського ядерного палива

Втративши через санкції західні ринки вугілля, нафти і нафтопродуктів, а також основних споживачів газу у Європі, росія тепер може бути витіснена ще й з ринку палива для АЕС.

Федеральне міністерство економіки Німеччини днями звернулось до Європейської комісії з пропозицією запровадити обмеження проти цивільного атомного сектора росії в межах наступного пакета санкцій.

Там вважають, що це займе певний час, але такі заходи мають бути впроваджені протягом перехідного періоду. «Важливо, однак, щоб ми почали й не ухилялися від рішучих дій і в цій сфері», – наголосили в німецькому уряді.

Водночас, міністри 5 держав G-7, які мають потужну ядерну енергетику (Великобританія, США, Канада, Японія та Франція), на зустрічі в Японії 16 квітня ухвалили рішення щодо відмови від російського збагаченого урану.

За повідомленням британського уряду, «ця угода буде використана як основа для того, щоб повністю витіснити Путіна з ринку ядерного палива, і зробити це якомога швидше».

Адже незважаючи на агресію рф проти України, експорт уранового палива з рф досяг рекорду, що додав 20% за минулий рік, а виручка «Росатому» перевищувала $200 млн на місяць. А між 2009 і 2018 роками росія отримала 23 експортні замовлення на атомні генерувальні об’єкти. В усьому світі таких загалом 31.

Варто відзначити, що тиждень тому США уже застосували санкції щодо п’яти юридичних та однієї фізичної особи, які входять до складу російської державної корпорації  «Росатом». Що стало першим кроком до такого витіснення рф з ринку.

А низка АЕС у Центральній Європі у свою чергу також опрацьовують відмову від російського палива після того, як закінчаться контракти з Росатомом, і шукають заміну наприклад в Казахстані. Казатомпром почав готувати додаткові потужності для збільшення виробництва, щоб мати можливість задовольнити зростаючий попит.