Поточна аналітика

«Північний потік-2» не врятує путінську Росію, як не врятував СРСР «Уренгой-Помари-Ужгород»

«Північний потік-2» – з самого початку був суто політичним проектом, спрямованим на послаблення економічної самостійності України та ЄС. Пропускна спроможність української ГТС у 2-3 рази більша, аніж «Північного потоку-2». Також це удар по Польщі та інших країнах, які відчувають постійний зовнішньополітичний агресивний тиск Росії.

Ситуація з будівництвом «Північного потоку-2» дуже нагадує будівництво газогону для перекачування газу з Західного Сибіру «Уренгой-Помари-Ужгород», який будувався у 1982-1983 роках майже в дзеркальних умовах. Якщо довжина Північного потоку-2 – 1200 км (близько 2300 км у двох трубах), а пропускна здатність – 55 млрд кубометрів газу на рік, то Уренгой-Помари-Ужгород мав планову пропускну здатність 32 млрд. куб. м, протяжність 4451 км – на 80-і роки це один з найбільших проектів у світі.

Цей газопровід став причиною важкої кризи у стосунках США і європейських країн – Німеччини, Франції, Італії, Великобританії. Тоді США на чолі з Рональдом Рейганом не лише ввели ембарго на постачання обладнання для будівництва «Уренгой-Помари-Ужгород», а й вимагали від європейських країн запровадити санкції проти кампаній, задіяних у будівництві газопроводу, у зв’язку з подіями у Польщі у 1981 році – участь СРСР в придушенні демократії у Польщі і репресіях проти польського народу.

Але у липні 1981 року це будівництво погодилися кредитувати німецькі банки, серед яких і Deutsche Bank. Французькі компанії були залучені до підрядів на виготовлення компресорів, німецькі – на виготовлення труб великого діаметру. Країни ЄЕС відмовилися вводити санкції проти свої кампаній. У кінці 1982 року США «капітулювали» перед бажанням ЄЕС отримувати радянський газ, добившись лише того, що вводилась тільки одна нитка газопроводу.

Проте, «Уренгой-Помари-Ужгород», який будувався неймовірно швидкими темпами, не врятував СРСР від розпаду буквально через 7 років після введення в дію. Як не перешкодив він Польщі стати потужною демократичною європейською державою, а Німеччині – об’єднатися. Не врятує і «Північний потік-2» путінську Росію.