Поточна аналітика

Податкова залізе в кишені кожного українця

Влада мало говорить про те, що в 2022 році податкова отримає можливість перевірити доходи і витрати кожного громадянина. Податковий контроль за доходами українців посилять з вересня 2022 року. Питання будуть до тих, хто не заповнив нульову декларацію та не легалізував свої доходи. Податківці, виходячи з офіційних доходів, оцінюватимуть можливий розмір накопичень українців за 26 років. Також будуть зіставляти доходи та витрати й в разі, якщо між ними буде суттєва різниця, то доведеться заплатити податок 19,5%.

Запровадивши «непрямі методи контролю» (улюблена тема недоброї пам’яті Азарова) за витратами населення податкова по суті зможе залізти в кишені кожного громадянина. При чому, податкова має можливості здійснити перевірку доходів з 1995 року. Всі заробітки українців отримані закордоном і переслані в Україну, всі необліковані операції, як-то подарунки, дорогі покупки, стануть «тіньовими статками», з яких доведеться сплатити податок.

З іншого боку, в ЗМІ з’явилася інформація, якщо поглянути на список із 50 найбільших отримувачів відшкодування ПДВ в Україні за період з 2018-го по листопад 2021 року та порівняти отримані цифри з обсягом сплачених ними податків, то виходить, що українці дотують великий бізнес. За вказаний період топ-50 компаніям із відшкодування ПДВ було виплачено з бюджету понад 300 млрд грн. При цьому сплата податків за цими ж платниками за той же період не перевищила 164 млрд. грн.

Таким чином, від влади «слуг» маємо: з одного боку, податковий тиск на бізнес – в основному на мікро, малий та середній, – і податковий контроль за доходами і витратами громадян. А з іншого боку, величезні виплати з бюджету компаніям олігархів. З приходом до влади Володимира Зеленського «слуги народу» перетворилися в «слуг олігархів». А більшість громадян вважає олігархом уже й самого Зеленського.

І поки більшість рахує копійки у своєму гаманці, Окружний адміністративний суд (ОАСК) скасував податкові штрафи на суму 394 млн грн компанії «Укрнафта», яка належить Ігорю Коломойському. Отака «деолігаргізація»…