9 січня в Німеччині відбулося 25-те засідання Контактної групи з питань оборони України (UDCG) у форматі Рамштайн. Під час засідання учасники затвердили вісім дорожніх карт коаліцій, що визначають ключові цілі Сил оборони України принаймні до 2027 року, що є суттєвим кроком уперед у підтримці України її парнерами. Коаліції також планують постійно вдосконалювати та інтегрувати ці детальні плани для підтримки термінових і довгострокових потреб, оскільки Україна продовжує стримувати російську агресію, і повинна мати спроможність робти це у майбутньому.
- У день засідання США оголосили про виділення Україні сімдесят четвертого (з серпня 2021 р.) пакета військової допомоги на $500 млн, який стане останнім від адміністрації Джо Байдена. До нього увійшли, зокрема, ракети для протиповітряної оборони AIM-7, RIM-7, AIM-9M; боєприпаси повітря-земля та допоміжне обладнання для F-16.
Це засідання стало останнім для Ллойда Дж. Остіна ІІІ, ініціатора і головного координатора Контактної групи. Ця далекоглядна ініціатива США перетворилася на надзвичайну і стійку коаліцію приблизно з 50 країн, які співпрацюють, щоб надати Україні термінову військову підтримку.
- Остін підкреслив, що «багато експертів казали, що Україна приречена», адже в Україну вдерлася друга за потужністю армія світу. Але завдяки допомозі США та інших союзників Україна вистояла і продовжує давати відсіч агресорові, а «спільна робота союзників змінила хід історії». У критичні дні лютого 2022 р. українці робили коктейлі Молотова, щоб захистити свої домівки. Сьогодні завдяки Контактній групі Україна має перевірену в боях армію з сучасним озброєнням західного зразка та переживає бурхливий розвиток свого ОПК.
Всього від початку каденції Байдена Сполучені Штати виділили понад $65,9 млрд на безпекову допомогу Україні, у тому числі приблизно $66,5 млрд з моменту повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року.
- Інші учасники формату Рамштайн надали ще понад $60 млрд прямої допомоги у сфері безпеки.
Серед важливих моментів надання цієї критичної допомоги на загальну суму понад $126 мільярдів слід виділити:
- Системи протиповітряної оборони: 3 батареї Patriot і боєприпаси, доповнені 12 NASAMS та тисячами ракет Стінгер та удосконалені платформи боротьби з безпілотними літальними системами (c-UAS).
- Мільйони 155-мм артилерійських снарядів, десятки тисяч керованих боєприпасів для реактивних систем залпового вогню (GMLRS).
- Понад 2000 одиниць бронетехніки, включаючи танки Abrams, Bradley, бойові машини та транспортери особового складу Stryker.
- БПЛА, зокрема ередові Phoenix Ghost і Jump-20.
- Розвиток повітряних сил, що включало програми підготовки українських пілотів та постачання винищувачів F-16, запчастин, обладнання та боєприпасів до них.
UDCG надала як негайну допомогу на полі бою, так і створила стійку основа для довгострокової підтримки у вигляді найбільш ефективного і оперативного формату надання допомоги (після повноважень президента США у сфері оборони) – т. зв. коаліцій спроможностей.
- Зараз дорожні карти, схвалені Коаліціями можливостей, охоплюють період до 2027 року.
Як підкреслюють у Пентагоні, підтримка очолюваної США коаліції переписала наратив сучасної війни, дозволивши Україні протистояти одній з найбільших армій світу.
Підтримка України визнана Ллойдом Дж. Остіном «довготривалою інвестицією в її майбутнє як члена Євроатлантичної спільноти».
Як повідомив президент Зеленський, наступна зустріч у рамках Контактної групи з оборони України на авіабазі Рамштайн має відбутися в лютому. За його словами, наразі не стоїть питання щодо необхідності продовження зустрічей у такому форматі.
Але подивимося, що буде після 20 січня. Наразі жодної іншої офіційної інформації щодо дати та формату наступної зустрічі Контактної групи немає.
- Поки що позиція США з цього питання визначається словами Ллойда Остіна, в яких він висловив не стільки упевненість у продовжені співпраці в рамках Рамштайну, скільки заклик до продовження підтримки України: «Ця коаліція підтримувала Україну протягом майже трьох важких років війни, і ми не повинні зараз зупинятися. Тому я залишаю цю контактну групу не з прощанням, а з закликом: Коаліція на підтримку України не повинна похитнутися, і не має провалитися, адже на кону стоїть уся наша безпека».
Поки що серйозне занепокоєння викликає те, що попри публічні заяви та обіцянки Байдена видати Україні всі зарезервовані під зброю кошти ($3,8 млрд.) за програмою PDA, вони не будуть повністю використані його адінітсрацією. З 20 січня повноваження виділяти зброю зі складів отримає президент Трамп і як мінімум, на кілька місяців на час переходу влади, можуть бути затримки у виділенні наступних пакетів збройної допомоги Україні.
Експерти вважають, що це прямий наслідок управлінського хаосу Міністерства оборони України під керівництвом Умєрова.