Поточна аналітика

Попри дефіцит коштів в держбюджеті, державна Укрзалізниця активно розкидається грішми в інтересах «обраних» компаній

8 травня «Центр забезпечення виробництва» Укрзалізниці уклав угоди на постачання фарби та інших хімікатів для фарбуваннях вагонів на 64 млн грн.

В УЗ провели два тендери на постачання емалі, ґрунтовки,  затверджувача (45,19 млн грн) та розчинника, шпаклівки (16,76 млн грн). В обох випадках угоди уклали з ТОВ «Завод нових технологій» з товарами власного виробництва торгової марки «НіАКолор».

Як свідчить розслідування журналістів «Наші гроші», це стало однією з найскандальніших закупівель цього року, адже в УЗ відмовили конкурентам «свого» постачальника, які пропонували ціну на 13,5 млн грн меншу.

В ході оскаржень в АМКУ виявилося, що умови були виписані під монополіста. Зокрема замовник в тендерній документації вимагав взаємовиключні речі.

З одного боку, залізничники хотіли, аби постачальник запропонував емалі, ґрунтовки, затверджувач, розчинник і шпаклівку однієї торгової марки, бо так гарантується нормальна взаємодія цих хімікатів.

Але з іншого боку, залізничники в іншому місці тендерної документації вимагали, аби затверджувач і розчинник учасника були придатними для використання з емалями марки «НіАКолор».

Це означало, що конкурент «Колор С.І.М.» не міг апріорі запропонувати затверджувач або розчинник власного виробництва, тому що вони не сертифіковані для використання з емаллю «НіАКолор».

Таким чином, через штучне підлаштування умов замовлення державна компанія лише на одному тендері втратила на користь «обраної» бізнес-структури 13 млн грн. Яких сьогодні так не вистачає, як для ремонту чи заміни рухомого складу, так і наповнення бюджету для фінансування виплат військовим.